Jak odnaučit psa štěkat

22 / 05 / 2014

Jsou plemena, která štěkají hodně a naopak jsou psi, kteří štěkají vzácně. Když k vám přijde nevítaná návštěva, jistě se hodí, že váš pes ukáže, jak umí štěkat. Ale předvádět štěkot v neděli ráno, když si všichni užívají zaslouženého víkendu a vy je nechcete rušit ze spánku? V našem článku se dozvíte odpověď na otázku „Jak odnaučit psa štěkat?“.

Má se štěkání odnaučit úplně?

Je důležité si uvědomit, že nechcete psa odnaučit štěkání úplně, ale pouze ho omezit. Pes štěká stejně přirozeně, jako člověk mluví. Je tedy nemyslitelné mu štěkání zakazovat úplně a jen je nutné určit, kdy pes štěkat může a kdy nikoliv. Důležitý je také povel, na který má pes reagovat – stačí „ticho“, „klid“.

Po splnění povelu psa odměňte, slovní pochvalu můžete podpořit pamlskem nebo hračkou. Určitě psovi nedávejte pamlsek, abyste jej umlčeli – tím si pes jen vytvoří asociaci, že čím více bude štěkat, tím více pamlsků získá. První povel by se měl použít po 10-20 vteřinách štěkotu a když poslechne, teprve pamlsek dostane.

Pes štěká na podměty

Štěká váš pes jen na nějaké podměty? Jde kolem vašeho plotu někdo neznámý nebo okolo projede auto a váš pes se může uštěkat? Tato část výcviku už bude chtít spolupráci dvou lidí. Vy zůstaňte se psem a nechte kolegu, ať kolem plotu prochází či projíždí autem. Pokud pes bude startovat štěkotem jako obvykle, snažte se ho uklidnit nebo odpoutejte jeho pozornost například hrou – nezapomínejte vše spojit s povelem. Opakovaným výcvikem docílíte toho, že váš pes bude reagovat na okolní podměty již bez zbytečného štěkání.

Má váš pes problém se samotou, a proto štěká? Naučte ho co nejdříve na chvilky samoty – nechte ho doma a odskočte si na chvilku k sousedům a pokud vydrží neštěkat, nešetřete chválou. Často bývá problém i ve chvílích loučení a vítání – nedělejte z toho drama. Dejte psovi důvěru, že se vrátíte. Při odchodu použijte povel a při příchodu ho pochvalte, že to čekání bez štěkání tak pěkně vydržel. Není omluvou, že pes štěká z nudy – vše určuje výchova. A pokud váš pes stále výchově vzdoruje, navštivte náš areál! Rádi vám během výcviků ukážeme, jak na štěkání správně reagovat.

Kdy má tedy pes štěkat?

Pes by měl štěkat při hlídání teritoria. To, že kolem plotu chodí lidé, přece jeho teritorium nenarušuje. Teritorium nenarušuje ani to, když se člověk zastaví u plotu – v tomto okamžiku by měl pes pouze vyhodnotit situaci, zda hrozí nebezpečí. Pokud se ale nevítaná návštěva dostane za plot, začne štěkat, aby upozornil svého majitele na nevítaného hosta. Poté se zachová podle rozhodnutí svého pána – buď nechá návštěvu vstoupit nebo je připraven své teritorium chránit.