Jak odnaučit psa skákat

30 / 10 / 2014

Odnaučení skákání bývá občas pěkný oříšek a když už s tím jednou psík začne, nerad se tohoto zlozvyku vzdává. Jak tedy odnaučit psa skákat, abychom neměli hned špinavé kalhoty nebo poškrábané dveře od drápků?

Skáču, protože tě zdravím

Stejně tak, jako si lidé při pozdravu podají ruce, psi se místo pozdravu očichají. A tento pozdrav užívají i při setkání s člověkem. Při skákání se pes snaží přiblížit co nejvíce k vaší hlavě a tím vám po psím způsobu říct „Ahoj, rád tě vidím!“.

Jak odnaučit psa skákat aneb nový pozdrav

Když vás pes na uvítanou zdraví, jděte mu naproti. Jakmile pes začne skákat, dejte povel „sedni“, aby se pes uklidnil a ohněte se, ať jste k němu blíž a uvítejte se s ním tak, jak se má – pohlaďte a pochvalte ho. Pokud psa naučíte, že po delší době, co vás neviděl, bude následovat pochvala (třeba i pamlsek), bude se snažit vašim povelům uposlechnout.

Výchova místo trestu

S výchovou začněte co nejdříve a pejska za skákání netrestejte. V tomto případě je problém v komunikaci, proto dejte psovi jasně najevo, že si jeho skákání nepřejete a že to není správné. Váš přístup i přístup okolí musí být vždy stejný, aby pes nebyl zmaten, že se lidem skákání jednou nelíbí a podruhé ho chválí.

A co odměna a skákání?

Pokud na vás pes skáče, nikdy mu nedávejte odměnu, ať už se jedná o pamlsek nebo vaši pozornost. Jen tak předejdete tomu, aby si pes vaši pozornost nevynucoval právě skákáním. Pokud uposlechne povel, odměnu si jistě zaslouží.

Nezabírá vaše výchova? Navštivte výcvikový areál, kde vás i vaše psa naučíme, jak pracovat s povely i odměnou. Cesta výcviku je dlouhá, ale výsledek stojí na to!