Jak odnaučit psa kousat

28 / 08 / 2014

O výchově psa jsme toho napsali mnoho a velká část témat nás ještě čeká. Už jste se mohli dočíst například tom, jak vycvičit psa, jak naučit psa čůrat venku nebo jak se vypořádat se stěhováním psů. Dnes se ale podíváme na to, jak si poradit s tím, když náš čtyřnohý kamarád cení zuby a kouše. Jak tedy odnaučit psa kousat?

Proč pes kouše?

Stejně jako člověk používá k poznání okolního světa ruce, pes svět poznává hryzáním a kousáním. Pokud máte doma malé štěně, je třeba to částečně tolerovat – rostou mu zuby. V tomto věku bychom mu měli poskytnout vhodné hračky („drbátka na dásně“) či speciálně určené pamlsky, které mu na dásně pomohou.

U dospělého psa se kousání stává velkým problémem. Nezná míru a při hrách vás silně kousne do ruky, nohy či obličeje. V případě nudy se postará o domácí papuče, nábytek či koberec. Jak tedy říct UŽ DOST?!

Jak odnaučit štěně kousat?

Máte doma malé štěně, které už má ostré zoubky a jeho nejoblíbenější hra je kousání všeho, co se mu přiblíží? Jak odnaučit štěně kousat? Zde se uplatní povel „fuj“ nebo „nesmíš“. Ovšem štěně má často jiné starosti, než vás poslouchat. Proto povel spojte s nějakým gestem. Zatahejte psa za ucho (podobně, jako to dělá fena) nebo psa okřikněte a odejděte. Díky tomu si časem uvědomí, že si vaši pozornost musí zasloužit. Po pár minutách se vraťte a se psem si chvilku hrajte – poslední zážitek, který si s vámi pes spojuje, musí být vždy příjemný. Dokažte mu, že i přes „nepříjemnou výchovu“ jste jeho kamarádi.

Mám dospělého psa a pořád kouše

Váš domácí mazlíček už dávno není štěně, ale pořád nezná míru, kdy a co může kousat? I když se říká, že „starého psa novým kouskům nenaučíš“, není v tomto případě vše ztraceno. Pokud se pes ve vaší nepřítomnosti pustí do okusování nábytku či bot, je to projev odloučení, úzkosti či nudy. V každém případě, pokud psa „nechytneme při činu“, nemůžeme ho trestat. I když mu ukážeme okousanou papuči, pes v tu chvíli nechápe, proč ho hubujeme.

Jakmile ale psa přistihnete, zastavte ho povelem a nevhodnou věc mu vyměňte za hračku, kterou si může okusovat podle libosti. Jakmile si začne hrát, pochvalte ho. Žvýkací hračka by určitě neměla mít podobu boty, když si nepřejeme, aby je pes okusoval. V každém případě volíme hračky, které jsou nezávadné a v ideálním případě interaktivní.

A když ani to nezabere?

Pokud i přes tyto rady výchova nedaří, zastavte se se svým psím kamarádem ve výcvikovém areálu DUX, kde mají kynologičtí odborníci za sebou spoustu spokojených majitelů a vycvičených psů. Rádi vám předají své zkušenosti a uvidíte, že s odbornou pomocí bude výcvik a výchova psa hračkou. Pokud máte dotazy nebo si chcete domluvit schůzku, neváhejte využít kontakt nebo níže uvedený kontaktní formulář.