Jak odnaučit psa čůrat doma

06 / 03 / 2014

Jak odnaučit psa čůrat doma?“ bývá častá otázka chovatelů. Tento problém se objevuje jak u malých štěňat, tak u starších psů. Než začnete s převýchovou, je potřeba obrnit se trpělivostí. Odnaučení tohoto zlozvyku není záležitost na den nebo týden, ale minimálně na měsíc a déle.

Jak odnaučit štěně čůrat doma

Metoda, jak naučit štěně čůrat doma na jedno místo a postupně dojít až k venčení venku, je také způsobem, jak v této výchově postupovat. Každý pes má již od malička instinkt, že odděluje místa, kde odpočívá a vykonává potřebu. Udržení čistoty je základem a pokud štěně navedete, rádo se časem přizpůsobí. Abychom nemuseli venčit každou půlhodinku, můžeme se řídit vzorcem, že každý měsíc života = hodina, kdy by pejsek měl vydržet bez vykonání potřeby (př. dvouměsíční štěně = 2 hodiny bez venčení).

Pokud nemůžete venčit v požadovaný čas, naučte štěně vykonávat potřebu na určité místo/povrch v bytě (např. na noviny). Při této metodě nesmíme opomenout, že místo na vykonání potřeby musí být jinde, než má štěně pelíšek. Noviny můžeme postupně posouvat až ke dveřím a nakonec i ven.

Trestání štěňat

Nedoporučujeme, pokud se nehoda stane nečekaně doma, strkat čumáček do vykonané hromádky a malá štěňata trestat například novinami. Štěňata se učí postupně a nějaký čas jim trvá, než jim dojde, co po nich vlastně chcete.

Jak naučit psa čůrat venku

Pokud je v našich možnostech chodit psa venčit v pravidelných intervalech, je to samozřejmě lepší způsob, jak naučit psa čůrat veku. Pokud už jste se psem venku, ideálně byste se měli loužičky dočkat. V takovém případě nešetřte chválou, pamlsky a ideálně využijte pozitivní motivaci formou tzv. klikru. Poku se pes nevyvenčí do 15 minut, běžte domů a za nějaký čas pokus znovu opakujte.

Pes má v sobě potřebu čistoty a čím dřív začnete s odnaučováním čůrání doma, tím lépe. Nezapomeňte, že je důležitá trpělivost a pochvala za každý krůček, který se pejskovi povede.