Jak ochladit psa

23 / 06 / 2016

Horké letní měsíce už klepou na dveře! A zatímco možná řešíte, jak si doma vyrobit příjemný stín nebo se příjemně ochladit v novém bazénu, nesmíme zapomínat ani na čtyřnohé kamarády, kterým je v létě v hustém psím kožíšku pořádné teplo. Jak tedy ochladit psa, aby mu to bylo příjemné?

Proč je psům takové horko?

Samozřejmě vás napadne, že je to kvůli srsti – to ale není jediný důvod. Pes se, na rozdíl od člověka, neumí potit (potí se pouze na psích tlapkách), a tak tělo přirozeně ochlazovat.

Pejsek sám se snaží ochladit pomocí zrychleného dechu,kterým vydechuje vodní páru. Pokud je ale venku vlhko (vysoká vlhkost vzduchu), tak mu ani zrychlené dýchání nepomůže a je na čase, aby s ochlazením pomohl páníček.

jak ochladit psa

Přehřátý pes a jak ho správně ochladit

Zrychlený dech, zvýšené slinění, apatie či naopak nervozita – to jsou příznaky psa, který je přehřátý. Jak tedy postupovat, abychom mu v horkých dnech navrátili dobrou náladou, pohodlí a příjemně ho ochladili?

  • Venčete psa především v ranních a večerních hodinách, kdy nemá sluníčko takovou sílu.
  • Pro procházky vybírejte přírodní povrchy – rozpálené chodníky či silnice bude pejska pálit do tlapek a rozteklý asfalt je může poleptat.
  • Pečujte o psí srst – pokud je pročesaná, lépe v ní proudí vzduch, který psa ochladí. U plemen, která se stříhají, je samozřejmě lepší zvolit na léto kratší sestřih.
  • Psovi je příjemné také navlhčení srsti (např. mokrým ručníkem).
  • Přístup k pitné vodě je samozřejmostí a její teplota by měla být přiměřená (především ne ledová).
  • Pokud pes cestuje v autě, měla by být zajištěna cirkulace vzduchu a v případě klimatizace by měl dát majitel pozor na velké teplotní rozdíly mezi interiérem vozidla a exteriérem.
  • Vhodné je na zahradu připravit psí bazének, ve kterém se pes může zchladit podle potřeby (voda musí mít opět přiměřenou teplotu, aby zvíře nedostalo teplotní šok).
  • Jestliže máte v okolí například rybník, kde se pes může vykoupat, je to ideální místo pro ochlazování. Mějte ale psa pod kontrolou a pozvolný vstup do vody regulujte vodítkem. Až se pes pomalu osmělí, může si zaplavat.
  • Pokud chcete psa ochladit vodou, postupujte pomalu, jako když se osmělujete na koupališti – nejdřív tlapky, pak hrudník, břicho a na konec můžete navlhčit i hlavu (opět platí, že vhodná je spíše vlažná voda).

Co nikdy nedělat?

Nikdy psa nepolévejte studenou vodou nebo ho nežeňte do studeného potoka v dobré víře, že mu od tepla příjemně pomůžete. Naopak, tento teplotní šok (letní teploto okolo 40 °C vystřídá ledová voda např. okolo 10 °C) neprospívá ani lidem, ani pejskům. Při zvýšené tělesné teplotě jsou rozšířené cévy, které regulují v náročných podmínkách krevní tlak. Pokud v takové chvíli tělo rychle zchladíme, cévy se prudce stáhnou a zvýší se krevní tlak. V lepším případě tělo obratem zareaguje a činnost srdce přizpůsobí. Jestliže se tak nestane, dochází ke kolapsu.

Rychlá změny teploty neprospívá ani svalům, které jsou po prudkém ochlazení ztuhlé, náchylné ke křečím a špatně probíhá také výměna látek.

Ještě je nutné upozornit, že plemena s krátkým čumákem (tzv. brachycefalická – např. mops či pitbull) mají s ochlazováním oproti ostatním plemenům větší problém a musí se v horkých letních dnech spolehnout pouze na péči svého pána.

Pozor – pokud je váš pes malátný, má zažívací problémy či vysokou dýchavičnost (v krajních případech může dojít až ke ztrátě vědomí), vyhledejte pomoc veterináře.

Letní tip na závěr

Plánujete dovolenou u moře a nevíte, kdo vám psa pohlídá? Nebo ho nechcete vozit takovou dálku a za vysokými teplotami, které vám sice udělají radost, ale pejskovi spíš uškodí? Využijte psí hotel DUX, kde se o pejsky rádi a odborně postaráme!

Pro více informací nás neváhejte kontaktovat!