Jak naučit psa povely

29 / 05 / 2015

S pejsky je sranda, ale pokud neposlouchají, dokáží nám vykouzlit vrásky na čele. Snad každého nového majitele napadne, jak naučit psa povely a poslušnosti? Pojďme se podívat na pár základních příkazů, které by měl znát každý pes.

Jak naučit psa základní povely?

Mezi základní povely psa patří sedni a lehni. Jak naučit psa těmto základům? A na co dát pozor?

1. Sedni

Když pes sedí, tak tím dává najevo, že není agresivní, nebo že je ochotný počkat. Tento povel patří opravdu mezi ty nejzákladnější a můžete tak pejska naučit, že po tomto příkazu počká na místě, když jste zaneprázdněni, nebo tím může dát i najevo, že něco chce.

Jak na to?
Postavte se před svého pejska, ruku mu položte na záď, aby jste ho mohli trochu zatlačit dolů. Oslovte ho jménem a důrazně vyslovte povel “sedni”. Můžete si také pomoct pamlskem, který mu budete držet nad nosem, aby pejsek naklonil hlavu vzhůru a jeho zadek šel tak dolů. Jakmile si sedne, tak ho pořádně pochvalte!

povely pro psa

Cvičení opakujte, dokud si pejsek nebude sedat správně. Občas mají sklon k tomu, sedat si tzv. na bok.

2. Lehni

Stejně jako povel “sedni”, tak i tento povel patří mezi ty nejzákladnější povely, které by měl váš pejsek zvládat.

Jak na to?
Tento povel je nejlepší učit pejska už v době, kdy se vám ho podaří posadit. Když už pes sedí, vyslovte povel “lehni” a poklepáním na zem mu naznačte, že si má lehnout. Pokud pejsek na váš příkaz nereaguje, můžete si pomoci rukama, kdy při vyslovení povelu lehce zatlačíte na pejskův hřbet směrem k zemi.

I zde můžete použít nějakou tu dobrotu a to tak, že rukou, ve které držíte něco dobrého, provedete pomalý pohyb od hlavy psa až k podlaze. Pokud si pejsek lehne, tak rozhodně nešetřete chválou a odměňte ho.

Zajímá vás více?

Zajímá vás více rad k výchově psa? Již v příštím článku navážeme na další povely. A pokud by váš čtyřnohý kamarád nechtěl poslouchat, zastavte se se ve výcvikovém areálu DUX, kde vám s výchovou rádi pomůžeme.