Menu
Jedním ze základních bodů ve výchově psa je i chůze na vodítku. Nejedná se zrovna o jednoduchý úkol – štěně na vodítku nechce poslouchat, tahá a kouše. Pes si na obojek potřebuje zvykat už od útlého věku a první vycházky s vodítkem trénujeme již od 2. nebo od 3. měsíce. Pojďme se podívat podrobněji, jak naučit psa na vodítko.
![]() |
Výběr vodítka a obojkuVelikost obojku a vodítka by měla být přiměřená velikosti psa. Obojek volíme z příjemných materiálů – textilní a měkký (určitě pro začátek nebudeme používat obojky stahovací nebo řetízkové). Obojek upevníme na takovou šíři, aby psa neškrtil a zároveň se z něho nevysmekl. |
Obojek štěněti připneme v nějaké příjemné chvilce – u jídla či u hry a necháme ho, aby si na nový předmět postupně zvykl. Následně k obojku připneme vodítko, které (s dozorem) můžeme nechat volně ležet. Necháme psa, aby vodítko prozkoumal. Když máme za sebou toto „průzkumnické období“ a pes si nechá v klidu obojek připnout, můžeme vyrazit do terénu.
I když už štěně ví, co je to vodítko, nezná ještě pořádně jeho moc. Na první vycházky se obrňte trpělivostí a nečekejte, že se vám povede dostat toho tvrdohlavého chlupáče tím směrem, co chcete.
Nechte vodítko lehce prověšené – pejsek má sice volnost, ale pokud rychle změní směr, bude omezen v pohybu. Lehce za vodítko zatahejte, abyste čtyřnohému kamarádovi ukázali ten správný směr. Stále nechce jít? Jděte na délku vodítka napřed a pejska přivolejte. Pokud pes slyší na svoje jméno, jistě nadšeně přiběhne – pochvalte ho a nezapomeňte na pamlsek.
Během prvních krůčky na vodítku na pejska mluvte a snažte se ho rozptýlit, aby zapomněl na pohyb omezující vodítko. Nezapomínejte také na pauzy – štěňata, stejně jako malé děti, neudrží pozornost dlouho. Dejte pejskovi na klidném místě chvilku volna a dopřejte mu svobodný výběh. Odpočine si a za pár minut můžete v učení opět pokračovat.
Když se pes naučí poslušně chodit na vodítku, přichází správný čas na náhubek. O tom si ale povíme v některém dalším článku.
Máte dotazy? Ptejte se, rádi vám poradíme!