Jak naučit psa čůrat venku

22 / 05 / 2014

V nedávné příspěvku jsme si říkali, jak odnaučit psa čůrat doma a na tomto základě budeme ve výchově pejska pokračovat . Dnes si povíme, jak naučit psa čůrat venku. I když se na první pohled zdá, že se jedná v vcelku o banální věc, bývá to při výchově vcelku oříšek a i způsobů, jak pejska naučit správné hygieně, je několik.

První čůrání venku mimo domácí teritorium

S čůráním venku začínáme hned, jak si pejska přivedete domů. Ideální je pejska vzít ven hned po vyspání, to je čas, když pejsek „na malou“ obvykle potřebuje (štěňata neumějí moč udržet, to se naučí až věkem). První návštěva mimo dům či zahradu by měla být především o trpělivosti a pochvalte. Jelikož je pejsek poprvé mimo své teritorium (kde jsou jen jeho pachy a cítí se tam bezpečně), je pro něj první návštěva ulice a lesa plná nových podnětů. Jako každé mládě má v sobě pud spíše se schovávat a nedávat o sobě „dospělý“ psům znát. Proto je pro ně povel „vyčůrej se, Alíku“, úplně nemyslitelný – za prvé ještě nevědí, co to znamená a za druhé nechtějí svými pachy přeznačkovat území „velkých psů“.

Pejskovi určitě pomůže, že ho na první venčení vezmete tam, kde by pachů mohlo být co nejméně (určitě není vhodná ulice, kde se denně venčí několik desítek psů). Vhodná je místa jsou například louka nebo les, kde se váš mazlíček nebude bát „nechat pachovou značku pro ostatní psy“ a kde se bude cítit jistější. Pokud se venčení venku stále nedaří, může pomoci, pokud pejskovi vezmete jeho pach sebou (např. použitá plena). Získá tak větší sebevědomí a na loužičku venku už si troufne.

Jak poznat alarm

Chce to trochu zvyku a bystré oko, ale brzy poznáte impulsy, kterými vám pejsek dává najevo, že se chystá udělat loužičku. Pokud umí chodit na plenu nebo na novin, zamíří rovnou tam. Pokud pejska neuhlídáme, určitě ho za loužičku na nesprávném místě netrestáme – nevěděl by, za co to je. Jestli váš mazlíček neumí chodit na plenu či noviny, začne hledat a čuchat jiné místečko, které by bylo ideální.

V tu chvíli je nejlepší pejska vzít, odnést ho ven a postavit na místo, kde loužičku udělat může. A v tu chvíli ho musíme naučit na nějaký povel, který už nebudeme měnit a na který si pes zvykne. Ať už je to výše uvedený „vyčůrej se, Alíku“ nebo „Dášenko, volno, tady můžeš“. Pes si tento impuls zapamatuje a s čůráním si jej spojí. Pokud se čůrání venku povede, nešetřete chválou a je dobré pejska odměnit i pamlskem. A jestli se nepovede? Zkoušejte to pořád! Někomu se to povede za den, jinému za měsíc, ale s trpělivostí se určitě dočkáte!

Jak naučit psa čůrat venku pomocí klikru

Jak naučit psa čůrat venku pomocí klikru je další možnost výchovy. Jedná se o zvukovou pochvalu, tedy pozitivní motivaci. Tónem, který klikr vydává, psa chválíme. Použít jej může i v dnešního tématu – pejsek se venku vyčůrá a vy jako pochvalu zmáčknete klikr. Pochvalu můžete zdůraznit také pamlskem.

Co doporučujeme závěrem?

Určitě se stane pár „nehod“, než se váš mazlíček naučí venčit venku. Proto není od věci pořídit si likvidátor pachu – ten pach nepřekrývá vůní, ale nepříjemné vůně pohlcuje. A u vůní zůstaneme i nadále – pokud pes stále vykonává potřebu různě po domě, můžeme jeho místo překrýt jiným pachem. Jak? Místo, kde vykonal loužičku, důkladně vyčistíme a překryjeme jiným pachem (sprej, vůně...).

A závěrem? Obrňte se trpělivostí a nešetřete chválou! O co více energie do výchovy vložíte u malého štěněte, o to vám to ušetří nervy a čas s výchovu v pozdním věku! Pokud si stále nemůže najít ke svému pejskovi cestu, zastavte se u nás ve výcvikovém areálu, rádi vás a výchovou poradíme!