Jak naučit kočku na záchod?

05 / 12 / 2016

U venkovních koček obvykle nemusíte řešit, kam chodí na záchod. Problém by nastal, jen kdyby se sousedovi nezamlouvalo, že váš mazlíček jako toaletu využívá jeho úhledně udržovanou zahrádku. Máte-li kočičku doma, chtě nechtě ji budete muset naučit chodit na záchod.

Začněte u kotěte

Na záchod můžete učit chodit už koťata od 3 týdnů, kdy přecházejí na pevnou stravu. Jak každý chovatel koček ví, jsou to velice inteligentní zvířata a na kočičí toaletu si rychle zvyknou.

Na co nezapomenout při výběru záchodku

Tady je několik rad, jak vybrat pro svoji kočku ten nejlepší:

Pro svoji kočku můžete vybrat ze dvou základních typů toalet – otevřené a kryté.  Oba mají své výhody i nevýhody. Při koupi by majitel měl brát v potaz velikost kočky, nároky na hygienu v bytě, pořizovací cenu nebo design.

Důležitá je i správná velikost. Toaleta musí být dostatečně velká, aby se v ní kočka mohla otočit. Pokud se v „bedýnce“ nebude cítit dobře, nebude do ní chodit.

Kočka na záchodě 

Význam má také umístění toalety v interiéru. Kočka by k ní měla mít přístup za každých okolností. Obvykle bývá postavená poblíž misky s kočičím jídlem a vodou.

Pak zbývá opatřit stelivo a náčiní, kterým je budete udržovat. Každé kočce může vyhovovat odlišný druh podestýlky. Obchodní síť nabízí širokou škálu – od dřevitých granulek po malé „kamínky“, některé po použití tvoří hrudky, jiné ne. Záleží jen na vás a vaší kočce.

Jak tedy naučit kočku na záchod?

Pořídili jste jí vlastní toaletu? Ještě se musí naučit ji používat.

  • Když přinesete nový záchod a budete ho připravovat k použití, klidně nechte kočku, ať vás pozoruje. Na nový předmět si tak zvykne rychleji a bude zvědavá na jeho účel.
  • Ukažte jí, jak na to. Pokud vidíte, že se přikrčí a zvedne ocas, přeneste ji na nový záchod a pochvalte. Kočka brzy pochopí, že je ve správný čas na správném místě. Kotěti také předveďte, že je možné v podestýlce hrabat.
  • Zejména v prvních dnech kočku za správné a včasné použití záchodku hodně chvalte. Určitě si pohlazení či pamlsek zaslouží.

Toaleta musí být čistá

Kočka po sobě podestýlku většinou zahrabe, ale odstranění exkrementů z bedýnky zůstává na majiteli. V ideálním případě by se měla čistit několikrát denně. Jestliže nebudete kočičí záchod udržovat v čistotě, kočka na něj přestane chodit.

Potřebujete vědět více? Obraťte se na DUX, rádi vám poradíme!