Jak krmit štěně

07 / 04 / 2014

Čekáte přírůstek do rodiny v podobě psího mazlíčka. Kromě zařizování pelíšku a hraček přichází na řadu také důležitá otázka, tedy „jak krmit štěně“. Správným stravováním vybudujete u psa zdravý základ, protože co pes nevstřebá během růstu, to již nikdy nedožene.

Krmení štěněte v období růstu

Podle velikosti plemena se odvíjí i to, kdy dospěje a přestane růst. Zde platí, že čím menší pes, tím vývoj končí rychleji. Například u velkých plemen je to 18-24 měsíců, kdy ve dvou letech končí vývoj lebky. I tímto bychom se měli při krmení štěněte řídit.

Kdy s krmením začít?

V podstatě ještě dříve, než se pejsek narodí, se doporučuje podávat krmení pro štěňata i feně. A v této stravě pokračovat i během kojení. Při přechodu z mléka na granule dbáme na to, aby granule obsahovaly všechny důležité složky, které zaručí pestrost stravy. V období od 3 do 6 měsíců ztrácí štěňata první zuby a jejich dásně bývají velice citlivé. Při této fázi se doporučuje podávat stravu, která je vhodná k rehydrataci – jedná se o granule, které 15 minut před podáním zalijete teplou vodou. To zaručí, že granule nabobtnají a budou snazší pro rozkousání. Pokud pes zalité granule nesní, nikdy mu je nepodáváme znovu! V teplé vodě se šíří bakterie.

Vyvážená strava

Strava musí být vyvážená a kvalitní. Je samozřejmé, že bychom měli dát přednost kvalitním granulím před těmi z masokostní moučky. Při správně zvolené výživě pejskovi zajistíte zdravý vývoj i stáří, protože především u starších psů se projevuje špatná strava například v podobě osteoporózy. Přestože mezi lidmi panuje teorie, že je dobré pro pestrost stravy dávat psovi například tvaroh nebo další jídlo „z lidského jídelníčku“, může tato strava psovi spíše ublížit.

Přecházíme ze staré stravy na nové krmení

Pokud psa přeučujete, začněte postupně. První dny v novém domově doporučujeme stravu ponechat takovou, jakou pes jedl původně. Poté postupně přecházíme, kdy každý den vyměníme 25% staré stravy za novou (1.den 25% nové, 2.den 50% nové...). Čtvrtý den podáváte už nové krmení.

Jak často štěně krmit?

Jak často krmit štěně? V prvních týdnech je to 4 – 5x denně. Mezi 3. – 5. měsíce snižujme počet porcí na 3 – 4 za den. Po půl roce se počet ustaluje na dvou porcích za den. Při krmení vždy dodržujeme pravidelné intervaly, aby se pes naučil na dobu, kdy má jíst. Necháme psa vždy v klidu najíst a po 30 minutách misku s granulemi odklízíme. Pes musí mít možnost se kdykoliv napít a dostatek čerstvé vody je nutností. Po krmení necháme psa odpočinout. Není dobré si s ním hned hrát nebo ho brát na procházku.