Jak krmit psa

26 / 08 / 2014

Teorií o tom, jak krmit psa, je mnoho. Ale která je ta správná, aby váš čtyřnohý kamarád byl zdravý, spokojený a plný síly? To záleží na mnoha faktorech. Připravili jsme pro vás přehled těch nejdůležitějších s vypsanými výhodami i nevýhodami, aby Váš pes získal to nejlepší.

Jak správně krmit psa: vyváření vs. granule

Dříve se psům vyvářelo nebo dostávali zbytky od stolu. Před deseti až patnácti lety však přišel boom a na trh přišla speciální strava pro psí mazlíčky v podobě granulí a psích konzerv. Jak si ale stojí doma připravovaná strava a sušené granule? Pokud psovi vyváříte, stravitelnost je přibližně 40 %, u granulí (komerční sušené stravy) je to 60 – 80 %. Díky tomu, že pes granule lépe stráví, postačí mu o třetinu až o polovinu méně stravy, než té, kterou mu připravíte doma (nemusíte se tedy obávat, že miska vypadá oproti domácí stravě poloprázdná).

A jaké jsou tedy výhody a nevýhody?

A jaké jsou výhody a nevýhody u granulí, masových konzerv a domácího vyváření?

Psovi vaříme

 • v žádném případě se nejedná o zbytky, které zbyly od oběda nebo se jich potřebujeme zbavit kvůli prošlé lhůtě
 • jedná se o maso, zeleninu a různé příkrmy, které jsou pro psa speciálně připravovány (bez koření, vyváženě, podle norem)
 • strava je chutná a příjemně voní, pes ji dobře přijímá
 • nevýhodou je náročnost na přípravu a často i vyšší cena
 • lze těžko docílit vyvážené stravy

Granule, suché krmivo

 • pokud pes přechází z domácí stravy na granule, může být problém, že se mu granule nebudou zdát tak lákavé a voňavé
 • zajištěná vyváženost všech důležitých látek a dobrá skladovatelnost
 • přijatelná cena a snadné podávání

Konzervy

 • často chutné složení, pes nemá problém s příjmem této potravy
 • vyvážená strava, která se dobře skladuje
 • snadné dávkování
 • tyto konzervy z velké části tvoří voda (ta psa nezasytí), je nutná větší porce této stravy
 • díky vodě je také vyšší pořizovací cena

Jak často krmit psa?

Nejste si jisti, jak často krmit psa? Pokud se jedná o dospělého psa, doporučuje krmit dvakrát denně (výjimku tvoří některá plemena, např. dogy, kterým denní dávku rozdělíme do tří částí). O tom, jak krmit štěně, jsme se již zmiňovali v jednom z předchozích článků. Množství stravy záleží na tom, který druh zvolíte, na stáří a celkové kondici vašeho psa. Řiďte se doporučením výrobce a nezapomínejte jednotlivé dávky přepočítat podle toho, jak pes roste a stárne, nebo v období březosti či hárání.

Podle čeho vybrat správné krmivo pro psa?

Pokud se rozhodne pro komerčně vyráběné krmivo, doporučujeme se při prvním výběru poradit s odborníky (ať už se jedná o specializované obchody, veterináře či výcvikové areály) a pokud je to možné, je lepší zkusit vzorek (ochutnávku, testr), zda bude výrobek vašemu psovi chutnat. Předejdete tak situacím, kdy pořídíte padesátikilové balení granulí, které bude váš čtyřnohý kamarád odmítat.

A jakou značku vybrat? Na trhu převládají výrobky, které svým složením plně vyhovují potřebám psa a často platí, že vyšší cena = lepší kvalita. A zda je daná značka vhodná i pro vašeho psa? To zjistíte za prvé tím, jak psovi chutná a zda má pozitivní vliv, poznáte například na srsti přibližně za tři týdny. Jestliže chcete vašemu psovi vyvářet, je vhodné řídit se doporučeními, aby měl pes co nejvíce vyváženou stravu (např. kuchařky pro psy, aj.). Ať zvolíte tu či onu variantu, nezapomínejte, že pes musí mít celodenní přístup k vodě.

Oblast stravování psa je velice rozsáhlá, proto pokud máte nějaké otázky, neváhejte nás kontaktovat. Výcvikový areál DUX ví, co psi a kočky potřebují.