Jak krmit kočku

07 / 12 / 2015

Už víte, čím (ne)krmit vašeho Mourka či Micku, ale víte jak často kočku krmit? Nemyslíme tím, že granule nasypete do misky a do druhé misky dáte vodu, ale to, jak často a v jakém množství. Pojďte se o kočkách a jejich krmení dozvědět více. 

Jak často krmit kočku?

Na tuto otázku, jak často krmit kočku, neexistuje jednoznačná odpověď. V  podstatě existují tři možnosti a jejich volbu ovlivňuje například stáří, lokalita (kočka domácí či venkovní) či zdravotní strav kočky (pokud máte doma kočičího otesánka, jistě není dobrý nápad, nechávat mu po celý den plnou misku).

  • Neomezený přístup
    Kočka se nají, kdykoliv chce. Pohlídejte, aby bylo jídlo vždy čerstvé (především v letních měsících se maso rychle kazí nebo ho objeví masařky).

  • Krmení na čas
    Misku kočce necháte jen po nějakou dobu.

  • Porcování a příděly
    Odměřenou dávka krmiva je kočce servírovaná v pravidelný čas.
 jak správně krmit kočku

A jak krmit kočku podle stáří?

Jedna porce krmiva se pohybuje od 125 – 300 g, kdy na 400 g hmotnosti potřebuje kočka 15 g masa. O přesném množství se informujte na obalech či přímo s odborníky (především, pokud jde o zdraví kočky či úpravu hmotnosti).

Kotě – krmivo rozdělte na 6 porcí, které podávejte v pravidelných intervalech. Koťátka mají malá bříška, proto by měla mít celodenní přístup k jídlu, aby se najedla vždy do sytosti.
Dospělá kočka – ideální jsou 2-3 porce během dne, porci by kočka měla spořádat do půl hodiny.
Březí kočka – především ve druhé polovině březosti zvyšte porce na 3-4 denně a vybírejte krmiva bohatá na vitamíny a minerály.
Kočičí senior – ve věku 7 a více let potřebuje kočka denně 3-4 porce, které může mít přístupné po celý den. Důležitý je v tomto věku také pitný režim, který můžeme podpořit solí.

Co je dobré vědět pro správné krmení?

Pokud máte doma více kočičích mazlíčků, měl by mít každý z nich svoji misku – kočky, stejně jako lidé, nemají rády, když jim někdo bere jídlo pod nosem. Výjimkou jsou koťata - u nich ale dejte pozor, aby slabší jedinci nebyli u jídla odstrkovaní.

Teplota krmiva by měla být pokojová nebo vlažná (do 35 °C) a pokud konzervu vyndáváte z lednice, nechte ji trochu ohřát na pokojovou teplotu.

Máte další otázky? Neváhejte nás kontaktovat, rádi vám v DUXu poradíme!