Jak dlouho hárá fena

20 / 06 / 2014

Než si domů pořídíte psí slečnu, měli byste vědět, jak dlouho hárá fena. Tato malá informace vám v budoucnu ušetří mnoho starostí i překvapení. Také se dozvíte, do jakých fází se hárání člení a kdy si dát na fenku a její nápadníky největší pozor. 

Délka hárání u feny

První říji u malých plemen očekávejte v době mezi 7.-10. měsícem, u velkých od 10.-15. měsíce. I když je tato první říje plodná, není vhodné nechat fenku v tomto věku zabřeznout (fyzicky ještě není zcela připravena na krytí). Říje se zpravidla objevují dvakrát do roka ( v 70% ), a to na jaře a na podzim. Ovšem i zde platí, že záleží na velikosti fenky (malá plemena mohou hárat i častěji, velká jednou za rok).

Délka hárání je od 20-23 dní. Majitelé fenek by měli být v pozoru po celou dobu hárání feny, nicméně v prvním období (5 – 15 dní), kdy se kolem vašeho domu vyskytuje zvýšené množství psů, které vábí pach feny – v tomto období ale fenka zůstává vůči nápadníkům lhostejná. Následné období 2 - 4 dnů bývá nejvíce kritické. Psi se snaží k fence dostat ještě urputněji a fena se důvěrnostem nebrání.

Fáze hárání feny

Celé období hárání feny se rozděluje do čtyř období. První fáze se nazývá proestrus a jedná se čas před říjí, následuje estrus, neboli období říje, dále metestrus označuje období po říji a na závěr přichází období klidu, anestrus.

Pokud potřebujete zkonzultovat zdravotní stav vaší fenky? Kontaktujte nás, rádi vám předáme své zkušenosti!