Jak často venčit psa

24 / 02 / 2015

Od minulého článku už víme, jak doma zabavit našeho čtyřnohého miláčka. Ale co když si bude chtít zaskotačit nebo počůrat pár patníku venku? Někdo se nad tím určitě ani nepozastaví a prostě svého pejska vezme ven, ale stále více lidí si pokládá otázku, jak často má psa venčit. Na tuto otázku neexistuje žádná jednoznačná odpověď, ale je tu několik obecných zásad, které si představíme.

Venčení psa od malička

U štěňátek je to stejné jako u dětí. Když si je přinesete domů, tak se musí nejdříve seznámit s okolním světem a se vším, co ho bude v jeho životě potkávat. Pes je celkem inteligentní zvíře, takže si dokáže osvojit návyky velmi rychle, ale je potřeba začít už v raném věku.

jak často venčit psa

Většinou určitě začnete u věcí, které nechcete, aby pejsek dělal, nastavíte mu jakési mantinely. Stejně tak dojde i na otázku čistoty, když vám někde udělá loužičku. Tady je důležitá trocha vaší trpělivosti, rychlosti a shovívavosti.

Takové štěňátko, které ještě nedosáhlo 6 měsíců bude mít problém s tím, aby udrželo svoji potřebu, a proto vás doma nejednou bude čekat malé překvapení, ale zkuste se na to ze začátku povznést, pejskovi ukažte hromádku a řekněte "NE!" a vezměte ho ven.

Pejsek postupem času začne chápat, co po něm páníček chce a zhruba od 6 měsíců bude vědět, jak se má v těchto situacích chovat. Malé štěňátko se snažte brát ven co nejčastěji, aspoň 5-6x za den. V prvních týdnech si taky dejte pozor na místa, na kterých ho venčíte, pejsek ještě nebude mít vyzrálý imunitní systém a může se tak snadno nakazit nemocemi od cizích dospělých psů. Četnost venčení můžete postupně zkracovat, dospělý pes by měl být venčen minimálně třikrát za den.

Venčení v zimě aneb péče o tlapky

V zimě je důležité věnovat pejskům zvýšenou péči. Například velké teplotní změny, které jsou v poslední době čím dál tím častější, se mohou nepříjemně projevit v podobě vážných kožních problémů. Trpět mohou i tlapky, například posypová sůl jim zrovna nesvědčí. Proto, než vyrazíte s pejskem na procházku do zimy, tak mu namažte tlapky speciální mastí.

Výhody venčení

  • Naučíte pejska chodit vykonávat potřebu ven.
  • Pravidelným venčením můžete zabránit infekci močových cest.
  • Pejsek se bude udržovat ve formě, což může v budoucnu zabránit svalové atrofii a obezitě.
  • Bude se moci stýkat s ostatními zvířaty a lidmi.