Elektronický výcvikový obojek a jak s ním pracovat

04 / 10 / 2016

Elektronický výcvikový obojek je ideálním pomocníkem pro výcvik psů. Na trhu je celá řada modelů, které se liší například podle dosahu, síly impulsů, velikosti přijímače či počtu psů. Tyto typy obojků jsou určené především pro výcvik základních povelů a pomohou vám v komunikaci s vším psím kamarádem. 

Výcvikové obojky pro psy a jak fungují

Jakmile váš pes zahlédne živého tvora, ať je to sousedova kočka, slepice či srnka v lese, peláší za ním bez rozmyslu? Nechce poslechnout za volání? Skáče na vaše hosty? Rozhrabává zahradu? Jsou mu vaše povely úplně jedno?

Tak to je nejspíš čas na to, vyzkoušet výcvikový obojek, který funguje na bázi elektrostatických výbojů. I když takto popsaná funkce zní možná až příliš krutě - pokud je s obojkem zacházeno správně, jedná se jen o malý korekční impuls, který je psovi sice nepříjemný, ale nijak neohrožuje jeho zdraví.

Elektronický obojek pro psa 

Během výcviku si pes povel spojí s vysílaným impulsem a již v krátké době se zlepšuje v poslušnosti. Elektronický obojek doporučuje psům od 6 měsíců.

Nepleťme si pojmy

Elektronický výcvikový obojek – jeho cílem je pomocí nepříjemného výboje dát psovi impuls k tomu, že se chová jinak, než po něm požadujete (vždy je nutné dát předem psovi povel)
Klikr – je založen naopak na pozitivní motivaci (co kliknutí, to pochvala pro psa)

Jak výcvikový obojek vybrat?

Rádi vám poradíme s výběrem i postupem, jak s elektronickým obojkem při výcviku psa pracovat.

Podle čeho obojek vybrat?

  • Počet psů, pro kolik je obojek určený
  • Rasa a velikost psa
  • Počet a rozsah funkcí
  • Vzdálenost dosahu (pohybuje se přibližně od 200 m do 4 km)
  • Zda klasické (odolají náhodnému pocákání vodou) či zcela voděodolné

Doporučení z výcvikového areálu

Z naší mnohaleté praxe víme, že v dobrých rukou je elektrický obojek dobrým sluhou. Pokud ho ale používáte špatně a pes je z vašich rozkazů zmatený, napáchá mnoho škody.

Doporučujeme, zejména ze začátku výcviku či v případě, pokud elektronickým obojkem řešíte nějaký závažný výchovný problém, obrátit se na zkušené odborníky. Již po několika lekcích si na správné ovládání zvyknete nejen vy, ale také váš psí kamarád, což je velmi důležitý základ. Pro jakékoliv konzultace, rady či poradenství při výcviku nás neváhejte kontaktovat.