Dieta pro psy

25 / 01 / 2016

Za začátkem roku se mnoho lidí pouští do různých diet, buď aby si zlepšili zdraví, postavu či vyvážili jídelníček. Diety se ovšem netýkají pouze lidí - čím dál tím častěji radíme s dietou pro psy, která může být důvodem pro zlepšení zdraví, zažívání či odbourání obezity u psů. Každá dieta si však žádá své, proto se pojďme podávat na základní informace.

Psí dieta není jen jedna

Pravidelný pitný režim u psa, kvalitní krmivo a pohyb jsou základem toho, aby byl pes spokojený. Pokud ale psa např. překrnujeme a získá tak nějaké to kilo na víc, je čas na psí dietu. Nadváha ovšem není jediným důvodem, proč upravit psí stravu. Jaké mohou být důvody pro psí dietu?

Ledvinová a jaterní psí dieta

Tuto dietu vašemu pejskovi určuje veterinář. Existuje celá řada nemocí vnitřních orgánů, kdy lze správnou stravou podpořit léčbu, proto není možné uvést jeden zaručený postup. Zdraví každého pejska v tomto případě potřebuje individuální přístup, proto je důležité se obrátit na veterináře, který vám z testů doporučí nejvhodnější léčbu i dietu.

dieta pro psy

Obezita u psů a dieta

Obezita je nebezpečná jak u lidí, tak u psů. Obezitě předchází nadváha, která se pozná vypouklým psím bříškem či tím, že při pohmatu necítíme mezižebří. Vše, co je nad standardní hmotnost psa, snižuje jeho zdraví, poškozuje klouby a zatěžuje vnitřní orgány (např. zvýšená dýchavičnost při běžném pohybu) a je počátkem závažných onemocnění (cukrovka, snížená imunita, špatná funkce jater a další).

Pokud podchytíte nadváhu v počátku, bude např. stačit zvýšený pohyb. Dobrý pomocníkem také je, vytvořit tzv. týdenní sondu do pohybu a jídelníčku psa, kdy vše zapisujte a na konci týdne vyhodnoťte. Při obezitě už se nevyhnete psí dietě, která jídelníček z velké části upraví - především rozloží porce na více částí a omezí příděl pamlsků. Pes by neměl hubnout rychle, ale postupně. Pokud si s hmotností psa nevíte rady, je vhodné navštívit veterináře.

Psí dieta při průjmu či zácpě

Průjem či zácpa bývají u psů nejčastější ukazatelem pro porušení diety, nebo-li výkyvu v jinak vyváženém stravování. Za tyto problémy může nejčastěji sám chovatel nebo jeho blízké okolí (rodina, děti, sousedé), kteří chtějí pejskovi dopřát různé laskominy. Výjimkou ani není „psí Otesánek“, který rád ochutná vše, co najde na procházce.

V prví řadě by měla být nastolena dieta (v takovém případě 24 hodinová hladovka, následovaná druhý den dietní stravou - speciální granule, lehce stravitelné libové kuřecí maso a další), kdy se psí zažívání pročistí (to by mělo trvat maximálně dva dny). Pokud ani poté problémy neustupují, může se jednat o různé choroby, alergie či virová onemocnění a je na řadě návštěva lékaře, který určí další postup.

Jaké jsou vaše zkušenosti s dietou u psů? Podělte o své zkušenosti na našem Facebooku!