Co dělat, když pes zvrací?

24 / 11 / 2016

Každý majitel se občas setká s tím, že je psovi špatně a zvrací. Příčin je mnoho a i když se ve většině případů nemusí jednat o nic závažného, přesto buďte na pozoru. Zkuste si vzpomenout na všechny spojitosti a možné příčiny. Aby jste v tom nebyli sami, připravili jsme pro vás pár rad, co dělat, když pes zvrací.

První pomoc při zvracení

Jestliže pes zvrací výjimečně, je dobré mu v takovém případě sebrat na několik hodin stravu a nechat ho vytrávit. Po 3 - 4 hodinách se začíná s malým množstvím vody a pokud se zvracení u psa neopakuje, můžete mu dát stravu složenou z dietních granulí či dušené rýže s mrkví a kuřecím vývarem či vývarem.

Pokud do 1-2 dnů zvracení neustává, kontaktujte veterináře. Hrozí dehydratace a zvracení může být doprovodným symptomem jiného onemocnění.

Zvracení u psa a příčiny

Pokud se zvracení u psa vyskytuje jednou za čas a není spojeno s dalšími symptomy (například zácpa, nechutenství), nemusíte mít obavy.

pes zvrací

Je možné, že váš čtyřnohý kamarád někde tajně mlsal a zvracení tak uleví jeho zažívání. Pokud se poté pustí bez problému do jídla, nemusíte si dělat starosti.

Naopak v případě, které je opakované, zbystřete. Důvod může být buď v zažívání (žaludek a střeva), nebo je zvracení sekundárním projevem nějakého onemocnění (například cukrovka, infekce…).

V takovém případě si pes nepomůže sám a bude potřebovat vaši péči.

Na co dávat pozor?

1. Poznamenejte si frekvenci zvracení (popř. možný důvod)
2. Pro veterináře jsou také dobré záznamy toho, co, kdy a kolik toho pes jedl či vypil
3. Hlídejte, aby pes kvůli zvracení nebyl odvodněný či nehubl
4. Pozorujte také rozpoložení psa (letargie, únava, nechutenství)
5. Sledujte také to, jak zvratky vypadají (zda se objevuje pěna, krev...)

U návštěvy veterináře se budou hodit i takové informace, jako čím je pes krmen, kdy byl očkován, zda měl průjem. Základní vyšetření spočívá v prohmatání břicha, dále může být provedeno vyšetření trusu, RTG či další vyšetření vnitřních orgánů.

Pes zvrací žlutou pěnu

Každé zvracení je jiné. Mezi nejčastější otázky chovatelů patří dotaz „Pes zvrací žlutou pěnu, co to znamená?“.

Jedná se o žaludeční šťávy a pokud se tato pěna objevuje ojediněle, nemusíte mít obavy. Většinou se tento problém objevuje ráno a nebo v případě, pokud jsou mezi krmením dlouhé časové intervaly a pes je dlouho na lačno. Řešením je pravidelné krmení a popř. změna granulí či přidání i menších svačin během dne.

Pes zvrací bílou pěnu

U bílé pěny není řešení tak jednoduché a důvodů zvracení u psa může být více. Pojďme se podívat na některé z nich.

  • Pes zvrací z ničeho nic – důvodem může být například toxikace organismu (snědl zkažené maso, odpadky...)
  • Pes zvrací opakovaně – v tomto případě mohou být zdrojem bakterie, viry či infekce. Dále se může jednat o příznaky torze (rotace) žaludku, vztekliny, doprovodný projev kašle...

Nepanikařte a zachovejte chladnou hlavu

Pokud se zvracení objevuje výjimečně, není potřeba panikařit a v naprosté většině případů postačí dieta, změna či frekvence stravy. Pokud se zvracení opakuje, nebo se v něm dokonce vyskytuje krev, kontaktujte veterináře.