Březost u kočky

30 / 03 / 2016

Máme tu jaro a v přírodě je to čas, kdy dochází k páření. A pokud máte doma nějakou Micku, která se vám zatoulá, počítejte s tím, že brzy budete mít doma koťat na rozdávání a většinou neskončíte u jedněch. Jak tedy poznat březost u kočky a jak pomoci kočce s porodem?

Říje u kočky

Začněme však od začátku. Říje u kočky se nejčastěji objevuje v 9. - 11. měsíci života. Není však vhodné nechat pokrýt kočku ihned v první říji. Samotnou říji u kočky poznáme podle změny chování – málo jí, chce společnost, mňouká.

Jak poznat březost u kočky

Od krytí lze přibližně za 3 - 4 týdny poznat, zda je kočka březí. Nejprve podle struků, dále podle rostoucího břicha a často prázdné misky – březí kočka potřebuje větší příjem živin a častější porce, její strava by měla být také bohatá na bílkoviny (vhodné krmivo je například Royal canin - QEEN, které splňuje specifické potřeby kočky v tomto období). V 7. - 8. týdnu již při pohlazení kočky po břiše můžete cítit pohyby koťátek.

Jak dlouho je kočka březí

S koťátky počítejte přibližně za dva měsíce. Kočka je březí 57 – 69 dní, ale nejčastěji se koťata rodí spíše ve druhé polovině tohoto termínu. Přesný počet dní ovlivňuje plemeno kočky, počet koťat a počet porodů.

březost kočky

Porod kočky

Kočka si k porodu vyhledává klidné místo a díky instinktu většinou ví, co má dělat. Pro kočku můžete ji připravit „porodnici“ z krabice se zvýšeným okrajem, kterou vystelete starými ručníky a umístíte tam, kde je teplo a není průvan. Jestliže máte kočku prvorodičku, která díky izolovanému životě v bytě ztratila přirozené pudy, bude ráda za vaši společnost a případnou pomoc.

Nejčastěji kočka rodí večer nebo v noci a délka porodu se pohybuje od 1 - 6 hodin, ale je možný i delší porod. Komplikace mohou nastat ve dvou případech, a to v čase, kdy kočka začíná tlačit (pokud je tato doba delší než 30 minut, zavolejte pomoc veterináře) a kdy se narodí kotě zabalené v porodní bláně (většinou ji kočka sama prokousne, aby se kotě mohlo nadechnout, pokud tak neučiní, vyprostěte kotě sami).

Ve vrhu může být 2-6 koťátek, která mají hmotnost 80 – 100 g. V případě, že porod skončil, je dobré kočce pro kontrolu ještě prohmatat břicho.

Co dělat po porodu

Zajistěte, aby byla bedýnka s koťaty suchá a čistá. Dohlédněte také na to, aby se koťátka co nejdříve napila mateřského mléka. Pokud kočka nemá dostatek mateřského mléka, dokrmujeme koťata speciálním mlékem z chovatelských potřeb, které má snížený obsah laktózy (běžné mléko by jim ublížilo).