Jak na blechy u psa

19 / 07 / 2016

Zkušený majitel psů jistě zná situaci, kdy jde se svým mazlíčkem do parku a jeho pes si místo běhání a hraní jen sedne a většinu času stráví drbáním vlastního kožichu, aby zahnal nesnesitelné svědění. Tato situace je nepříjemná pro psa i jeho pána, který ji musí řešit. Jak ale na blechy u psa?

Jak poznat blechy u psů?

Blechy u psů poznáte poměrně snadno. Jsou to paraziti o velikosti mezi 1,5 a 7 mm, lze je tedy objevit i prostým okem. Má většinou černou, hnědou nebo až červenou barvu. Blecha prochází ve svém životě čtyřmi vývojovými stádii: vajíčko, larva, kukla a dospělý jedinec. Obvykle se zaměřují na konkrétní druh hostitele, ale existují i výjimky.

Jak zbavit psa blech

Prvním krokem k řešení problému je všimnout si příznaků a uvědomit si problém. Nejvýraznějším příznakem je časté drbání, nejčastěji v oblasti hlavy a podél páteře, kde se blechám líbí nejvíce.

Na kůži psího kamaráda se také může objevit zarudnutí nebo vyrážka. Při bližším pohledu na psí srst i jeho pelíšek může majitel najít dospělé blechy, jejich vajíčka nebo také výkaly. Tady vyvstává otázka: Jak mám zbavit svého psa blech?

 Drbající se pes

Před zahájením boje proti těmto parazitům je nejlepší poradit se s veterinářem, který doporučí nejvhodnější postup a preparáty. Chcete-li se do války s blechami pustit na vlastní pěst, můžete. Obchody pro chovatele nabízejí široký sortiment přípravků, které vám pomohou.

Pro likvidaci mohou být použity šampóny proti blechám, antiparazitální spreje, pipety s léčebným roztokem, zásypy nebo obojky proti blechám.

5 rad jak zbavit psa blech

1. Prevence - V ideálním případě by se psi měli vyhýbat místům zamořeným blechami. Čtyřnozí mazlíčci jsou však obvykle velice zvídaví a udržet je mimo taková místa může znamenat nadlidský úkol. V tomto případě je možné doporučit obojek proti blechám.

2. Likvidace blech - Pokud objevíte u svého psa blechy, je nutné co nejrychleji je odstranit. S výběrem nejúčinnějšího přípravku vám poradí zvěrolékař. Dbejte na odstranění blech všech vývojových stádií.

3. Pozor na štěňata - Při výběru přípravku na likvidaci blech je nutné zohlednit věk psa. Ne všechny preparáty jsou vhodné pro štěňata, nemocné, staré psy nebo březí či kojící fenky.

4. Zničte všechny parazity - Blechy mohou přenášet další nebezpečné parazity, kteří mohou psovi způsobit další nemoci. Vhodným doplněním odblešení je po poradě s veterinářem i odčervení.

5. Ukliďte v bytě - Blechy i jejich zárodky se ze psa velmi snadno přenesou do jeho pelíšku i do zbytku vašeho bytu. Při likvidaci blech se vyplatí nezapomenout na důkladný úklid celého bytu a předejít tak opětovnému rozmnožení blech.

Potřebujete-li poradit s blechami u psů nebo jakýmkoliv jiným problémem, neváhejte nás kontaktovat.