Čivava – Chihuahua

Čivava má drobný vzrůst, ale to jí nebrání na její odvážné a obranářské povaze. Přesto se jedná o přítulného a společenského psa.

FCI: společenské a toy psi
Velikost: malá plemena
Výška v kohoutku: 15 - 23 cm
Hmotnost v dospělosti: 1,5 – 3 kg
Věk: 12 – 14 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: nenáročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, pro seniory

Povaha Čivavy

Čivavy povaha je obranářská až agresivní, často neukázněná. Je to plemeno velmi oddané, nenáročné a drobné, vhodné například pro staré lidi, pro které je výborným společníkem s minimálními nároky. Naopak se nehodí do domácností s malými dětmi, kdy neumí odhadnout jejich hraní a může potencionální agresora pokousat.

Popis

Čivava je označována za nejmenšího psa na světě. Rozdělujeme toto plemeno na dva typy, a to krátkosrsté a dlouhosrsté. Barva srsti je různá, od světlých po tmavé odstíny, v jednobarevné i vícebarevné kombinaci. Hlava čivavy má jablkovitý tvar a široké klenuté čelo. Uši má špičaté a krátký čumáček.

Historie plemene

Pravděpodobně pochází toto plemeno ze Střední Ameriky a své označení získalo díky nejmenšímu mexickému státu Chihuahua. Historie plemene je ale velmi dlouhá, podle archeologických vykopávek byla čivava chována indiánskými kmeny Aztéků a Mayů, kde sloužili k rituálním obřadům. V Evropě se toto plemeno objevilo až po roce 1890, kdy mexický prezident věnoval zpěvačce Adelaine Patti kytici, ve které byla schovaná právě čivava.

Základní péče o čivavu

Čivava je na údržbu nenáročná. Pro svou spokojenost potřebuje pozornost, 1-2x do měsíce ostříhat drábky a občas prokartáčovat srst. Má ráda jak procházky, tak i lenošení v bytě.