Chodský pes

Chodský pes je aktivní a temperamentní pes, který je vhodný pro výcvik  a dobře se ovládá. Je tolerantní ke starším dětem a rodině je oddaný.

FCI: Neuznaná plemena
Velikost: Střední plemena
Výška v kohoutku: 48 - 56 cm
Hmotnost v dospělosti: 15 - 25 kg
Věk: 12 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, canisterapie

Povaha

Povaha chodského psa je temperamentní, aktivní a sebevědomá. Pro výchovu je dobře ovladatelný a snadno se vycvičí. Potřebuje hodně impulsů a neměl by být dlouhodobě osamotě. Pro svoji klidnou povahu je dobrým záchranářem či asistenčním psem. Vůči cizím lidem je zdrženlivý, ale pro rodinu s dětmi je báječným společníkem a svoje nejbližší v případě potřeby ochrání.

Popis

Chodský pes má středně velkou postavu a nádhernou hustou srstí s podsadou. Díky ní odolný vůči chladnějším období a nevadí mu pobyt venku. Srst se vyskytuje v černo-tříslové barvě. Oči jsou mandlovité a tmavě hnědé.

Historie plemene

Kořeny tohoto plemene sahají až do 13. století, kdy pomáhali Chodům střežit pohraničí. Ve svých dílech se o nich zmiňuje mnoho autorů (od J. Š. Baara, M. Alše či A. Jiráska). Časem ovšem toto plemeno upadlo v zapomnění až v roce 1984 se započala snaha o jejich obnovu. V současné době ale není toto plemeno uznané v klasifikaci FCI.

Základní péče

Péče o srst je minimální, stačí běžná údržba s vyšší frekvencí v období línání. Chodský pes je otužilý a může být celoročně venku, pokud bude mít dobré zázemí. Má minimální sklon k nemocem, avšak je náchylný na kloubní onemocnění. Je velice vhodný jako pracovní plemeno, kde bude mít celodenní program.