Chesapeake bay retriever

Chesapeake bay retriever je velmi ostražitým a spolehlivým ochráncem.

FCI: Retrívři a vodní psi
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 52 – 65 cm
Hmotnost v dospělosti: 25 – 35 kg
Věk: 12 – 13 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: společník, lovecký

Povaha

Chesapeake bay retriever je energií nabitý, inteligentní a velice charakterní pes. Miluje svou rodinu a děti a i k cizím lidem se chová celkem srdečně. Chesepeake je v podstatě laskavý pes, ale je velmi ostražitý a dobrý ochránce.

Popis

Jedná se o psa s mohutně stavěnou postavou, avšak bez známek hrubosti. Chesapeake bay retriever je zcela charakteristický svou srstí, která má rounovitý, mírně zvlněný vzhled. Zbarvení srsti bývá od tmavě hnědé, přes tzv. barvu „mrtvé trávy“ až po bledě hnědou barvu.

Historie plemene

Chesapeake bay retriever pochází ze Spojených států amerických. Toto plemeno vzniklo údajně křížením dvou menších štěňat novofundlandského psa se psy dalších, místně příslušných loveckých plemen. Od počátku byl chesapeake používán jako lovecký pes v těžko přístupných a bažinatých terénech.

Základní péče

Srst chesapeaka je mastná a přirozeně odpuzuje vodu. Chesapeake bay retriever by se neměl často koupat a není doporučeno ani česání a kartáčování, srst by zplstnatěla. Toto plemeno bude nejšťastnější u majitele, který mu dopřeje dostatek pohybu a lovecký výcvik a lov.