Český strakatý pes

Český strakatý pes je příjemný, nenáročný a skromný společník, který si zvykne i na početnější rodinu.

FCI: neuznaná plemena
Velikost: střední plemena
Výška v kohoutku: 45 - 52 cm
Hmotnost v dospělosti: 15 - 25 kg
Věk: 12 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník

Povaha

Český strakatý pes je temperamentní hlídač, který ale není agresivní. Pes mírné a přátelské povahy, který se dobře sžije i s ostatními zvířecími mazlíčky. Snadno se stane veselým a věrným rodinným kamarádem.

Popis

Český strakatý pes zaujme příjemným vzhledem chytréno „voříška“. Středně velký pes s krátkou a přilehlou nebo dlouhou a mírně vlnitou srstí. Existují dvě varianty zbarvení: černo-žluto-bílá s tmavýma očima a tmavým čumákem a hnědo-žluto-bílá se světlejšíma očima i čumákem.

Historie plemene

Češký strakatý pes byl vyšlechtěn v 50. letech v českých laboratořích Františkem Horákem. Sloužil k farmakologickým pokusům a v 60. letech byl zaregistrován jako „Horákův laboratorní pes“. Na přelomu 80. let přešlo plemeno psa do rukou chovateů, kteří ho zachránili před vyhynutím.

Základní péče

Krátkosrstý český strakatý pes nevyžaduje téměř žádnou údržbu srsti. U dlouhosrsté varianty je potřeba srst pravidelně pročesávat. Český strakatý pes není náročný, ale vyžaduje dostatek pohybu, jinak může zlenivět. Má rád procházdy do přírody a rád si hraje s ostatními psy.