Cane Corso

Cane Corso má využití jako pes hlídač a ochranář. Často je toto plemeno používáno jako policejní pes a stopař.

FCI: Pinčové a knírači
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 58 - 68 cm
Hmotnost v dospělosti: 38 - 50 kg
Věk: 11 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník

Povaha Cane Corso

Povaha Cane Corso je velice přátelská. Má silnou vazbu na rodinu, ale pro umírnění povahy, ve které kolují geny válečného a arénové psa, je potřeba získat si respekt výcvikem. Nemusí se nezbytně jednat o dril a mnohonásobné opakování povelů, ale důslednost. V případě ohrožení brání, ale nikdy neútočí jako první. Jedná se o skvěle ovladatelného psa, který má rád fyzickou aktivitu.

Popis

Cane Corso je velké a mohutné plemeno, které se v průměru dožívá 11 let. Uši jsou trojúhelníkového tvaru a posazené poměrně vysoko na typické molossoidní lebce. Ocas je u kořene silný a vysoko usazený. Cane Cosro má hustou a krátkou srst, která má olověné, černé či jelení zabarvení, popř. žíhání.

Historie plemene

Kořeny Cane Corso jsou v Itálii. Toto plemeno bylo ve starořímském období používáno jako válečný a arénový pes. Postupem času se jeho povaha využila pro hlídání a lov. Časem se toto plemeno téměř vymizelo. Ve snaze o zachování tohoto plemena se v roce 1978 shromáždilo 19 jedinců. Roku 1987 bylo registrováno již 100 jedinců a v roce 2000 vznikl český klub chovatelů.

Základní péče

Složení a množství stravy odpovídá velikosti a zátěži tohoto mohutného plemena. Vyžaduje dostatek pohybu a svědčí mu i psychická zátěž. Při dostatku pohybu snáší pobyt v kotci i v bytě. Jeho výchova musí být důsledná. Cane Corso potřebuje autoritu, kterou bude respektovat. Dobré je pravidelně kontrolovat uši, které jsou náchylnější k zánětu. Již od raného věku je potřeba, aby si štěně zvykalo na prostředí, lidi, zvířata a především děti v okolí. Vyžaduje mnoho pohybu, ale není vhodný například pro agility.