Briard - Francouzský ovčák

Briard nekompromisně brání svou rodinu proti všem cizím vetřelcům.

FCI: ovčáci a honáčtí psi
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 55 – 67 cm
Hmotnost v dospělosti: 35 kg
Věk: 12 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, hlídací

Povaha

Povaze francouzského ovčáka vévodí inteligence, odolnost, odvaha a pracovitost. Briard je naprosto závislí na společenství rodiny svého pána. Briard miluje a hlídá děti, ale ty ho nesmí obtěžovat nebo nevhodně dráždit.

Popis

Briard je velký, mohutný a silný pes obdélníhového tvaru. Jeho mohutné tělo pokrývá drsná a dlouhá srst, které se někdy říká „kozí“, protože je podobně hrubá, dlouhá a suchá. Nejčastěji se briard vyskytuje v barvě černé a plavé.

Historie plemene

Toto plemeno je známé už po staletí. Briarda měli například i Karel Veliký, Napoleon nebo Thomas Jefferson. Briar byl využíván francouzskou armádou jako hlídač, posel a vyhledávač zraněných vojáků díky dobrému sluchu.

Základní péče

Časově náročná je pravidelná péče o srst briarda. Srst je nutné pravidelně pročesávat a kartáčovat. Tento pes vyžaduje pravidelné procházky, při kterých dostatečně vybije svůj temperament. Briard má své sebevědomí a hrdost a tak může být i tvrdohlavý. Potřebuje tedy pevnou, ale spravedlivou a láskou vedenou, ruku při výchově a výcviku.