Brazilská fila

Brazilská fila je dokonalý hlídač, který má sebevědomí a odvahu. Jedná se o skvělého psa, který ale potřebuje hodně pevné vedení.

FCI: Pinčové a knírači
Velikost: Velká plemena
Výška v kohoutku: 60 - 75 cm
Hmotnost v dospělosti: 40 - 90 kg
Věk: 11 let
Náročnost na výchovu: velmi náročný
Náročnost na pohyb: nenáročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, hlídací

Povaha

Jak již bylo zmíněno, brazilská fila je dokonalý hlídací pes. Pokud má správnou výchovu, může se z ní stát i výborný společník pro rodinu. Nesmí se ale zapomínat, pevnou výchovu, bez ní se pes může stát nebezpečným, proto určitě není vhodný pro kynology začátečníky.

Popis

Brazilská fila má velice pevně stavěnou tělesnou konstrukci. Má krátkou srst v různých barevných variacích. Ocas je dlouhý a stočený nahoru. Typickým znakem pro toto plemeno je volná kůže, která především v oblasti hlavy vytváří typické laloky.

Historie plemene

Jak už název plemene napovídá, pochází z Brazílie, kde kolonisté potřebovali všestranného psa. Psa, který bude dobrým hlídačem, lovcem, pasteveckým psem i poslušným společníkem. Dříve toto plemeno sloužilo k hlídání afrických otroků a také k lovu zvěře.

Základní péče

Největší důraz v péči se klade na výchovu. Jejich majitel musí být zkušený ve výchově, s autoritou i fyzickou silou. Přesto, že má v sobě obranářské a hlídací rysy, dokáže být i oddaným a citlivým psem. Péče o srst je minimální. Dvě spojení krátké srsti a velké hmotnosti doporučujeme připravit pro brazilskou filu měkký pelíšek, jinak hrozí tvorba proleženin.