Bostonský teriér

Bostonský teriér je velice chytrý, hravý pes s veselou, živou a vitální povahou, který se hodí i k dětem.

FCI: společenské a toy psi
Velikost: malá plemena
Výška v kohoutku: 37 – 43 cm
Hmotnost v dospělosti: 6,5 – 11,5 kg
Věk: 13 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: nenáročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, pro seniory

Povaha

Bostonský teriér patří mezi psi s veselou, živou a vitální povahou. Ovšem jeho vitalita je přizpůsobivá, není to tedy pes, který se vás bude denně snažit „uštvat“. Tito psi jsou také velice vhodní do rodin s dětmi a nemají problémy ani s dalšími psy nebo jinými zvířaty v domě. Výchova Bostonského teriéra je nenáročná díky inteligenci a velké učenlivosti.

Popis

Jedná se o psa malého vzrůstu s výrazně tvarovanou hlavou čtvercového formátu, která odkazuje na buldočí předky. Uši jsou malé, tenké a vzpřímené. Oči jsou velké, kulaté a umístěné daleko od sebe. Bostonský teriér má krátkou a hladkou srst, která je celá černá s bílými znaky nebo žíhaná s bílými znaky. Z těla krátkého rázu s mírně zakulacenou zádí vychází rovný nebo eventuelně šroubovitý ocas.

Historie plemene

Plemeno bostonský teriér bylo dříve známé pod dnes již neuznávaným jménem amarický teriér. Do historie psích plemen dnes používaný název bostonský teriér vstoupil v roce 1893. Toto plemeno bylo původně vyšlechtěno jako bojové, dnes se jedná o rodinného psa.

Základní péče

Péče o bostonského teriéra vyžaduje jen málo času a pozornosti. Srst téměř nelíná a postačí běžná péče sestávající z občasného prokartáčování. Čas od času je potřeba vyčistit záhyby na hlavě psa, aby se záhyby nestaly semeništěm kožních problémů. Výchova je celkem snadná, je však nutné uvědomit si, že bostonský teriér reaguje citlivě, a proto by měla být jeho výchova mírná a laskavá.