Border teriér

Border terirér je pes s loveckými pudy, který je skvělým společníkem jak pro dospělé, tak pro děti. Má rád dlouhé procházky.

FCI: Teriéři
Velikost: Malá plemena
Výška v kohoutku: 25 - 28 cm
Hmotnost v dospělosti: 5 – 7 kg
Věk: 13 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: velmi náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, lovecký

Border teriér a povaha

Border teriér je velice houževnatý pes. Je plný energie, vysoce inteligentní a také je dobrým společníkem. K dětem si umí vybudovat dobrý vztah, o to horší je to s respektem k ostatním zvířatům. Pokud se v rodině vyskytují další zvířata, je dobré, když si na ně border teriér zvyká již od štěněte. Jedná se o plemeno s loveckou povahou a je nutné na to brát ohled, protože lovecký pud se v něm nezapře. Tento pes potřebuje mnoho pohybu a také různých impulsů, aby se předešlo stereotypu.

Popis

O co méně je tento pes výrazný na vzhledu, o to více zaujme svým elánem. Jeho srst je tvrdá a v různých barevných variacích – od světle hnědé šedé, červené až po tmavě hnědou. Hlava border teriéra připomíná vydru.

Historie plemene

Původní domovinou border teriéra byla Anglie a Skotsko. První zmínky o tomto plemeni pochází ze 17. století, avšak oficiálně bylo toto plemeno uznáno v roce 1920.

Základní péče

Border teriér je na péči velice nenáročný. Srst se dvakrát do roka trimuje a prospěje ji občasné pročesávání. Jako každý pes, tak i tento potřebuje základní výcvik a pro jeho živou povahu doporučujeme stálý výběh a různé podněty proti stereotypu. Toto plemeno určitě nepatří do kotce, ale nejspokojenější je, když může uplatnit svůj lovecký pud.