Border kolie

Border kolie je velice inteligentní pes, který potřebuje dostatek pohybu. Je ideální pro člověka, který ji bude věnovat dostatek času a vytvoří pro ni aktivní činnost.

FCI: Ovčáci a honáčtí psi
Velikost: Střední plemena
Výška v kohoutku: 53 – 55 cm
Hmotnost v dospělosti: 13,5 – 22,5 kg
Věk: 13 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: velmi náročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: společník, pastevecký

Povaha border kolie

Povaha border kolie je učenlivá a pracovitá. Jedná se o velmi věrného psa, který má silnou vazbu na svého pána. Border kolie je inteligentní, ke spokojenosti potřebuje dostatek pohybu a je možné ji celoročně chovat venku (je otužilá). Patří k nejchytřejším psům.

Popis border kolie

Velikost border kolie je střední, dorůstají nejméně 53 cm v kohoutku. Nemají těžkou kostru a jejich tělo je atleticky stavěné. Srst může být krátká i dlouhá, ale většinou druhá varianta převažuje. Co se týče barevny osrstění, neměla by převládat bílá barva, ale v podstatě existují rozličné variety. Hlava je široká s výrazně zužujícím se čenichem. Oči border kolie jsou tmavé, výjimečně modré. Uši má vztyčené nebo polovztyčené. Cekově postava tohoto plemena působí vyváženě a harmonicky.

Historie plemene

Toto plemeno pochází z Anglie. Základ jména border kolie vzniklo z označení border – hranice, kdy na britsko – skotském území probíhalo křížení nejrůznějších ovčáků, aby byl vyšlechtěn pes skvělých pasteveckých a ovčáckých vlastností. Přesto, že první zmínky jsou dohledatelné od doby před 150 lety, oficiálně bylo toto plemeno uznáno až v roce 1976.

Základní péče o border kolii

Péče o srst border kolie není nijak náročná, pro udržení dobrého vzhledu postačí jednotýdenní kartáčování. O co méně potřebuje péče o srst, o to více potřebuje pohybu. Jedná se o plemeno, které bylo vyšlechtěné pro náročné pohybové a ovčácké vlastnosti, proto potřebuje dostatek pohybu. Jedná se o velmi inteligentního psa, výcvik mu postačí základní a povelům se rychle naučí.

Tento pes potřebuje kromě pohybu i určitou náplň, ideálně zaměstnání v podobě nahánění dobytka. Pokud tuto možnost její pán nenabízí, je nutné, aby se jí o náplň postaral sám. Pokud se border kolii nedostane dostatek pohybu a aktivní činnosti, přichází smutek, který vyústí v nervozitu a v závěrečném stupni až v agresivitu. Plemeno není vhodné pro nejisté jedince, ale pro člověka, který je schopen zajistit maximum času, věnovat jí práci, čas i pohyb.