Boloňský psík

Boloňský psík je velice citlivý psík, který vyhledává lidskou náruč a pohlazení. Má přizpůsobivou pohahu, díky které se snese i s jinými zvířaty.

FCI: Společenské a toy psi
Velikost: malá plemena
Výška v kohoutku: 25 - 27cm
Hmotnost v dospělosti: 2,5 - 4 kg
Věk: 12 – 14 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: nenáročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, pro seniory

Povaha

Boloňský psík má přizpůsobivou povahu, díky tomu vydrží v kolektivu i s jinými zvířaty. Oproti bišonkovi nemá takový temperament, proto je vhodný k malým dětem i ke starším lidem. Toto plemeno je velmi citlivé na chování člověka a je vnímavé na hrubší hlas i jiné změny v chování svého pána.

Popis

Boloňský psík je na první pohled podobný bišonkovi. Rozdíl je například v srsti, kdy je u boloňksého psíka je v podobě chomáčků a lehce odstává. Srst je čistě bílá (s podsadou i bez) a je možná v ststi naleznout žluté skvrny, popřípadě odstíny. Uši jsou posazené vysoko.

Historie plemene

Plemeno tohoto psa pochází ze Středomoří, kdy byl v oblibě u zámožných a vysoce posatvených lidí. Rasa byůa oficiálne uznána v roce 1934. V historii bylo toto plemeno shodné s bišonkem, nyní již má charakteristické rysy odlišné.

Základní péče

O co je tento psík snažší na výcvik a výchovu, o to náročnější je na péči o srtst. Záleží, zda je srst psa s podsadou či bez. Pokud je bez podsady, vystačí k péči o srst jednotýdenní vykartáčování. Naopak srst s podstatou se více zacuchává a je nutné ji denně vyčesávat. Srst kolem čenichu je potřeba udržovat čistou každodenní péčí (popř. I mytím) a také kolem uší, aby se srst nedostala do zvukovodů (mohl by tak vzniknout zánět). Také nesmíme opomenout srst v oblasti ťapek, kdy překážející chlupy vystříháváme.