Bišonek

Bišonek je společenský a chytrý psík, který se pro svoji povahu hodí k dětem. Na prostor je nenáročný a nevadí mu ani malý byt.

FCI: Společenséí a toy psi
Velikost: malá plemena
Výška v kohoutku:25 – 30 cm
Hmotnost v dospělosti: 3 - 7 kg
Věk: 13 -15 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: nenáročný
Vhodné prostředí:jakékoliv
Využití psa: společník, pro seniory

Povaha

Povaha bišonka je společenská, přítulná a nebojácná. Je temperamentní, veselý a hravý. Na prostor je nenáročný, a proto je vhodný i do malých bytů. Jeho povaha je bezproblémová a přizpůsobivá. K ostatním zvířatům bývá tolerantní.

Popis

Bišonek svým vzhledem připomíná plyšovou hračku. Jeho srst je jemná, dlouhá až 7 cm a jemně se vlní. Barva srsti je vždy zářivě bílá (mohou být i lehce béžové znaky).

Historie plemene

Původ mají tito psíci již v Egyptě za vlády Kleopatry. Rozmach nastal v době renesance v Itálii, kdy tito psi patřili mezi oblíbence šlechty. Dále největší úspěch získal za vlády Jindřicha III., kdy tento panovník patřil k největším obdivovatelům těchto sněhobílých psů.

Základní péče

Srst, pro kterou je bišonek tak obdivován, zabere největší část péče. Bišonek vyžaduje každodenní kartáčování a pravidelné přistřihování. Střih srsti je nejlepší ponechat odborníkům – srst se musí pravidelně upravit v okolí očí, aby dlouhé chlupy nebránili ve vidění. Jako u většiny psů je dobré kontrolovat i na tlapkách polštářky, aby zarůstající srst nevadila v pohybu.