Bígl

Bígl je přátelský a samostatný pes, který potřebuje důslednou výchovu. Miluje dlouhé procházky a občas je tvrdohlavý.

FCI: Lovecká plemena
Velikost: Střední plemena
Výška v kohoutku: 33 - 40 cm
Hmotnost v dospělosti: 8 - 14 kg
Věk: 12 - 13 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, lovecký

Povaha

Bíglpovahu klidnou a milou. Je spíš pohodový a agresivitu a přílišný temperament u něj nehledejme. Vůči ostatním zvířatům je snášenlivý a možná i díky tomu, že dřív byl chovám ve smečkách. Nesmí se opomenout ani jeho lovecké instinkty - když zachytí stopu, nechce se jí vzdát.

Popis

Bígl má dlouhé převislé uši, které by měly dosahovat svojí délkou až ke špičce čenichu. Srst je krátká a hustá, zajišťuje tedy dobrou odolnost vůči povětrnostním podmínkám. Nejčastější barevnou kombinací je tricolora či bicolora, která se skládá z hnědé a bílé.

Historie plemene

Původ tohoto plemene je ve 14. století v Anglii, kdy se využíval k lovu a štvaní zvěře. V České republice se toto plemeno objevilo v roce 1965.

Základní péče

Péče o bígla je minimální. Běžná údržba srsti, kontrola čistoty uší a občasné zastříhávání drápků. Neměla by být opomenuta hygiena zubů a důraz klademe na stravování – toto plemeno má sklon k obezitě a přejídání. S udržováním kondice souvisí dostatek pohybu. Bígl má v genech lovce, který svoji kořist uštve i na dlouhé cestě, proto je potřeba mu dopřát dostatek prostoru k fyzické aktivitě.