Bernský salašnický pes

Bernský salašnický pes je velmi přátelský a inteligentní. Má rád společnost, pohyb a procházky v přírodě.

FCI: Pinčové a knírači
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 60 – 70 cm
Hmotnost v dospělosti: 32 - 50 kg
Věk: 11 - 12 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: společník

Povaha bernského salašnického psa

Povaha bernského salašnického psa snad nemá žádné zápory. Je oddaný svému pánovi a rodině. Jedná se o vyrovnaného psa, který je přátelský, vhodný k dětem, kdy se projevují jeho hlídačské sklony. Bernský salašnický pes je inteligentní, bystrý, s dobrým vztahem k pohybu.

Popis

Bersnký salašnický pes má snad neustále veselý výraz. Jeho tělo působí mohutně, končetiny má silné a plochou lebku. Jeho tříbarevná srst je polodlouhá s podsádkou. Podklad je černý, doplněný o hnědé a bílé znaky (bílá nesmí převažovat). Toto plemeno se řadí ke středně vysokým psům a nedožívá se vysokého věku.

Historie plemene

Toto plemeno pochází ze Švýcarska, kde byl v roce 1907 poprvé uznán jejich standart i jméno. Ovšem historie bernského salašnického psa se táhne ještě dál. Původně byli odvozeni od římských molossů a jejich původním zaměřením byla pomoc při pastevectví.

Základní péče

Náročnost bernského salašnického psa se zaměřuje především na jeho krásnou srst, která potřebuje pravidelné kartáčování. Při špatné péči se v srsti tvoří žmolky. Péče ale kartáčováním nekončí – nutné je vystříhávat chlupy mezi polštářky prstů, které mohou bránit ve volném pohybu. Jejich srst je přizpůsobená celoročnímu pobytu venku. Toto statné plemeno má vyšší nároky na krmivo, především v období růstu, kdy se vytvářejí kosti a svaly. Co se týče prostoru, potřebují mít možnost se proběhnout a proskočit, proto se nehodí do bytů. Ideální je pro ně zahrada a středně dlouhé procházky. Ke štěstí a spokojenosti tomuto plemenu stačí prostor pro pohyb a především lidský kontakt. Jedná se o velmi společenské zvíře.