Bernardýn - Svatobernardský pes

Bernardýn - svatobernardský pes je oddaný přítel dětí i dospělých.

FCI: pinčové a knírači
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku 60 – 95 cm
Hmotnost v dospělosti: 50 – 90 kg
Věk: 11 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: společník

Povaha

Povahu svatobernardského psa nejvýstižněji charakterizuje slovo dobrák. Bernardýn se chová přátelsky a orchranářske ke všem živým tvorům. Současně patří mezi extrémně citlivá plemena, která těžce snášejí křik a napětí v rodině.

Popis

Bernardýn je velký svalnatý pes. Může být v krátkosrsté i v dlouhosrsté variantě. Jako přípustné barevné varianty srsti jsou povoleny nejrůznějsí odstíny hnědožluté, červené ve spojení s bílými znaky. Hřbet bernardýna je extrémně široký, rovněž i hrudník.

Historie plemene

Předchůdci svatobernardského psa byli molosové. Tito předchůdci  byli chováni a šlechtěni v téměř naprosté izolaci ve švýcarském kláštěře sv. Bernarda. Pravděpodobným křížením s novofundlandským psem a dánskou dogou vzniklo plemeno svatobernardský pes.

Základní péče

Chov svatobernardského psa je náročný především z hlediska prostoru. V době růstu je toto plemeno nesmírně náročné na kvalitu stravy. Do období dospělosti se nesmí bernardým pohybově přetěžovat, protože celý pohybový aparát je již extrémně zatížen velmi rychlým růstem. Ani v dospělosti by neměla být stravy ochuzena.