Belgický ovčák

Belgický ovčák je chytrý a pracovitý pes, kterýs má k cizím lidem odstup, ale v rodině je to báječný a pozorný společník.


FCI: Ovčáci a honáčtí psi
Velikost: Střední plemena
Výška v kohoutku: 58 - 63 cm
Hmotnost v dospělosti: 20 - 30 kg
Věk: 12 – 14 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: společník, hlídací

Povaha

Belgický ovčák je pro svoji povahu velice oblíbený. Je výborným ochranářem a hlídačem, dobré výsledky má i ve sportu. K cizím lidem špatně získává důvěru, kdy dokáže být nekompromisní a tvrdý. Díky těmto vlastnostem je z něho ale skvělý obranář. Jeho pán a rodina pro něj znamená obrovské zázemí, za které se odvděčuje obrovskou náklonností.

Popis

Belgický ovčák se chová ve čtyřech variantách, a to Groenendael (černý, dlouhosrstý), Tervueren (taktéž dlouhosrstý, ale ne černý), Lakenois ( hrubosrstý) a Malinois (klasické červenohnědé zbarvení s černou maskou, krátkosrstý). Všechny tyto varianty mají silné tělo a svěšený ocas.

Historie plemene

Jak název plemena napovídá, jedná se o psa původem z Belgie. Taková podoba belgického vlčáka, jakou známe dnes, se začala rýsovat již v 17. století.

Základní péče

Péče o srst se řídí podle konkrétní varianty – u dlouhosrstých ovčáků se doporučuje vyčesávat v delších intervalech, aby se neponičila podsada srsti. U Laekenois se srst nesmí stříhat, naopak se trimuje, a to minimálně dvakrát do roka. Belgický ovčák je původně pracovité plemeno, proto mu celodenní lelkování na zahradě není po chuti. Potřebuje denní program, náplň, kde by se mohl realizovat a být užitečný. Už od štěněte potřebují citlivou výchovu. V dospělosti září sebevědomím a bývá problém s autoritou. Proto je nutný kvalitní výcvik a pevná výchova. Zapomínat by se nemělo ani na pohyb. Toto plemeno našlo své uplatnění například u policie, záchranářů nebo také jako lavinoví záchranáři.