Bedlington teriér

Bedlingtonský teriér jako všichni teriéří má výrazný lovecký talent, je energický, bystrý, inteligentní a v boji má velkou výdrž.

FCI: Teriéři
Velikost: střední plemena
Výška v kohoutku: 38 - 40 cm
Hmotnost v dospělosti: 8 - 10,5 kg
Věk: 13 - 14
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník

Povaha

Plemeno Bedlingtonského teriéra je mrštné, aktivní a tvrdohlavé. Má sklon být dominantní a s jinými psy se těžko snáší jelikož má tendenci v nich vidět konkurenci. Je velmi dobrý hlídač, hodí se do rodin s dětmi. Děti musí být pouze poučeni jak se ke psovi chovat. Bedlington teriér si totiž nenechá nic líbit.

Popis

Zevnějškem tento pes připomíná střiženou ovci s urostlou a velmi elegantní postavou. Srst bedlington teriéra je specifická svou hustotou a má sklon ke kudrnacení a cupovitosti. Barevné varianty tohoto plemene jsou čistě modrá, modrá s hnědou, písková a játrová. Přičemž se všechna štěnata rodí černá a postupně blednou do uvedených odstínů.

Historie plemene

Plemeno bylo vyšlechtěno v severní Anglii v roce 1870, křížením Vipeta s Dendi-dimont teriérem a Otterhoundem se zaměřením na lov králíků, jezevců, vyder a jiné menší zvěře. Dřívější Bedlington byl velmi výkonný lovecký i bojový pes.

Základní péče

Toto plemeno je velmi aktivní, pokud mu nezajistíte hodně pohybu může se začít nudit a to může mít za následek agresivitu, nebo přehnaný strach. Péče o srst Bedlingtona zabere docela dost času. Bedlington teriér nelíná a v případě, že o jeho srst není správně pečováno, změní se v silnou srst vlnitého charakteru a zevnějšek psa se změní k nepoznání. Je nutné ji často trimovat (ručně vytrhávat) a stříhat alespoň jednou za tři měsíce. Kromě toho vyžaduje srst bedlingtonského teriéra každodenní kartáčování.