Bearded kolie

Bearded kolie je velmi aktivní a temperamentní pes, který se hodí spíše pro sportovně založené lidi.

FCI: Ovčáci a honáčtí psi
Velikost: střední plemena
Výška v kohoutku: 50 – 55 cm
Hmotnost v dospělosti: 20 – 25 kg
Věk: 12 – 13 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: velmi náročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: společník

Povaha

Jedná se o psa velmi milé a přátelské povahy. Bearded kolie je snášenlivá vůči lidem i zvířatům. Ke své rodině si vytváří pevnou vazbu a při odloučení citově velice strádá. Toto plemeno je známé pro velmi časté štěkání, čímž projevuje radost, nadšení a nebo také výzvu pro nějakou činnost.

Popis

Bearder kolie je středně velký pes, který upoutá svou živostí, která může působit i zbrklým dojmem. Má krásnou dlouho srst, která však potřebuje dostatečnou péči. Zbarvení srsti bývá břidlicové, červenavě hnědé, modré, černé, pískově hnědé a v mnoha odstínech šedé.

Historie plemene

Původně byla bearded kolie vyšlechtěna jako britská příbuzná briarda a asijských ovčáků. Toto plemeno se stalo brzo velice oblíbené, přesto ale ve 20. století téměř vymizelo. Moderní bearded kolie byla vyšlechtěna až po 2. světové válce.

Základní péče

Největší péči u bearded kolie vyžaduje její nádherná srst, kterou je nutné několikrát týdně pravidelně kartáčovat a česat. Důležitá je i péče o dlouho vousatou bradku, která se musí umývat a a česat, aby nezůstávala zacuchaná. Pozornost je třeba věnovat i nadbytečným chloupkům na tlapkách, do nichž se zamotávají kamínky a kalcíky. Bearded kolie vyžaduje dostatek pohybu.