Baset

Baset je vynikajícím a veselým společníkem, který patří mezi nejužitečnější lovecké psy.

FCI: Honiči a příbuzné typy
Velikost: malá plemena
Výška v kohoutku: 30 – 38 cm
Hmotnost v dospělosti: 25 – 35 kg
Věk: 11 – 12 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: nenáročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, lovecký

Povaha

Přestože se baset tváří velice smutně, má přátelskou, živou a dobromyslnou povahu. Díky své mimořádně vysoké snášenlivosti je ideálním společníkem pro děti. Snáší se dobře i s jinými psy a toleruje kočky. Pro svoji dobráckou povahu není vhodným hlídačem.

Popis

Baset je nízkonohý, ale velice silný a mohutný pes, který je známý pro své dlouhé, plandající uši a smutný výraz. Srst je krátká, hustá a není příliš jemná. Zbarvení srsti bývá především hnědo-černo-bílé nebo jiné typické pro loveckého psa.

Historie plemene

Toto plemeno vzniklo koncem 16. století ve Francii. Název baset pochází z francouzského slova „bas“, které znamená nízký. Bylo potřeba vyšlechtit lovce s krátkýma nohama pro těžce přístupný terén, který by navíc běhal pomalu, aby mu stačili lidé.

Základní péče

Baset není náročný na chov, potřebuje jen kvalitní strau, která je vhodná pro psy jeho velikosti. Kvůli nadměrnému slinění a záhybům kůže se musí baset častěji koupat. Je důležité pravidelné čištění uší, by nedocházelo k zánětům zvukovodů. Srst stačí jednou za týden vyčesat a také zkrátit drápky.