Bandog

Bandog je báječný mazel a obranář v jednom. I když se nejedná o agresivního psa, pro bezpečí svého pána udělá maximum.

FCI: Neuznané plemeno
Velikost: střední plemena
Výška v kohoutku: 50 - 70 cm
Hmotnost v dospělosti: 35 - 50 kg
Věk: 11 - 12 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: nenáročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: společník, hlídací

Povaha bandoga

Povaha bandoga je nebojácná, sebevědomá a dominantní. Ačkoliv mezi lidmi kolují různé informace, nejedná se o agresivně plemeno. Bandog nikdy neútočí jako první. Je báječným hlídačem a ochráncem rodiny -  v případě jejich ohrožení neváhá zakročit.

Popis

Bandog má robustní stavbu těla. Je silný, mrštný a energický. Jedná se o inteligentní plemeno, které je vyrovnané a dobrosrdečné. Je sebevědomí, nebojácný a má rád děti. Naopak moc dobře se nesnáší s domácími zvířaty. Bandog je vhodný pro zkušeného chovatele.
Historie plemene
Bandog má svůj původ v Anglii již roku 1570. Dříve se používal jako bojový pes (ve válkách či v arénách, ale nikdy v kombinaci pes proti psu. Na přelomu 50. - 60. let 20. století se do šlechtění tohoto plemene pustil veterinář J.Swinford, ale jeho brzká smrt znemožnila ustálení rysů bandoga.

Základní péče

Péče o srst je u tohoto plemene minimální. Potřebuje naopak dostatek pohybu, kde uvolní nashromážděnou energii. Mezi jeho oblíbené pohybové aktivity patří i plavání. Bandog je využíván pro svoji tělesnou konstrukci a inteligenci například u celní správy, policie, jako stopovací pes a především jako skvělý hlídač, který dokáže své teritorium bez problémů uhlídat.