Azavak

Azavak je málo domestikované přírodní plemeno. Přirozený lovec a nebojácný hlídač v jednom.

FCI: chrti
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 60 – 74 cm
Hmotnost v dospělosti: 15 - 25 kg
Věk: 12 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: velmi náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: lovecký, společník

Povaha

Jelikož toto plemeno není dostatečně ochočené, projevuje se u něj plachost při kontaktu s něčím novým. Jelikož je Azavak zvyklý žít ve smečce vyžaduje neustálou přítomnost někoho z rodiny. Ke svým majitelům je kamarádský, něžný a není agresivní proto se hodí i dětem. Bezproblémově vychází i s cizími dětmi, ale k dospělým je nedůvěřivý. Díky této vlastnosti je i dobrý hlídač.

Popis

Stejně jako všichni chrti, tak i Azavak má důstojný, pevný až aristokratický postoj. Má dlouhé rovné končetiny a mohutný hrudní koš s vysoko vtaženým břichem. Srst po celém těle je krátká, velmi jemná. Nemá podsadu a srst na břiše téměř chybí. Co se její barvy týče jsou přípustné všechny odstíny od pískové po tmavě červenou. Na hrudi a na konci ocasu má bílou skvrnu.

Historie

Azavak je velmi staré přírodní plemeno, jeho předky byli orientální chrti. A jako první jej začali chovat kočovní Tuaregové. Ti je primárně používali pro lov antilop a zajíců, jako hlídače a i jako symbol přepychu. V 70. letech dvacátého století byl však jako plemeno přechodně uznán a začal organizovaný čistokrevný chov.

Základní péče

Již od raného věku je potřeba věnovat dostatek času tomu, aby Azavak ztratil svojí plachost. Je nutné mu ukázat hodně variant prostředí, situací a lidí. Celkově se dá říci, že jeho výchova je poměrně složitá. Azavak je teplomilné plemeno co nesnáší zimu (je nutný obleček) a vodu také nevyhledává, takže ho koupejte minimálně a může se vám stát, že ho za deště nedostanete ven. Naopak jeho srst je prakticky bezúdržbová, v době línání stačí jemně vyčesat gumovým kartáčem.