Australský teriér

O Australském teriéru se říká, že je nejkvalitněji zkřížený teriér. Ze všech teriérů je nejklidnější a nejposlušnější.

FCI: teriéři
Velikost: malá plemena
Výška v kohoutku: 25 cm
Hmotnost v dospělosti: 6,5 kg
Věk: 14 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník

Povaha

Australský teriér je vytrvalý a energický pes, má výborný čich a je úspěšný jak při lovu větších hlodavců a troufne si i na hady. Je silný i nadprůměrně rychlý, jelikož dokáže udržet krok s běžícím koněm. Pokud se někdo přiblíží k jeho teritoriu oznamuje to hlasitým štěkotem. K těm které zná je velmi přítulný a kamarádský, což z něj dělá milého rodinného společníka a je vhodný i k dětem. Jedinou špatnou vlastností Australského teriéra je jeho dominantní chování k ostatním psům.

Popis

Australský teriér je nízký kompaktní pes, lehké konstrukce s jemným vzhledem. Končetiny má rovné a rovnoběžné. Australský teriér má rovnou, na dotek drsnou srst, maximálně 6 cm dlouhou. Přípustné barvy jsou modrá s pálenou, písková s přechodem dočervena, žádná variant však nesmí obsahovat bílé odstíny.

Historie

Plemeno vzniklo v 19. století v Austrálii náhodným křížením bez regulace člověkem. Dle genetických testů byli jeho předchůdci zřejmě skotští, irští a Black and Tan teriéři a Yorkšírští teriéři. Využíval se na lov hlodavců, jejichž přemnožení bylo v Austrálii problémem a žádné jiné dostupné australské plemeno nebylo pro tuto aktivitu vhodné.

Základní péče

O jeho srst nemusíte pravidelně pečovat, je důležité ho nemýt často šamponem, aby neměl problém s kůží. Vzhledem ke svému australskému původu dobře snáší vysoké teploty. Může žít trvale venku či v bytě se svojí rodinou. Nemá problém s pobytem ve městě a je dobrým společníkem i pro starší lidi. U tohoto plemena je velmi důležitá výchova a hlavně socializace, aby později neměl problém s jinými zvířaty nebo lidmi.