Australský ovčák

Australský ovčák je nadprůměrně inteligentní pes s pasteveckými geny a obrovskou pracovní náturou.

FCI: Ovčáci a honáčtí psi
Velikost: střední plemena
Výška v kohoutku: 46 - 58 cm
Hmotnost v dospělosti: 18 - 28 kg
Věk: 12 -14 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: společník, pastevecký

Povaha

Povaha australského ovčáka je velmi pracovitá, oddaná a vytrvalá. V genech má pozůstatky pastevectví a věrnost svému pánovi. Se svojí inteligencí se řadí k nejinteligentnějším psům vůbec. Pro svoji náturu je vhodný pro agility, canisterapii i záchranářství. Není dobré ho držet v kotci, ale naopak potřebuje výběh a především lidský kontakt. Pro svého pána a jeho nejbližší je schopný nasadit život a k cizím je ostražitý.

Popis

Toto plemeno je robustní a silné. Ocas je rovný a celkový vzhled je vyvážený. Srst australského ovčáka mění podsádku během celého roku, může být i lehce zvlněná a dobře psa chrání proti zimě i vlhku. Barva srsti australského ovčáka se pohybuje od modře mramorované, přes jantarovou, černou i červenou (barevné kombinace mohou mít i hnědé nebo bílé znaky).

Historie plemene

Kořeny má v Kalifornii ve 20. století, kdy byli do USA dovezeni z Austrálie. V Austrálii je využívali především kovbojové a využívali se pro pastevectví. Dnes se toto plemeno využívá jako záchranářské (byli například využívání při útoku v New Yourku v 2001).

Základní péče

Vyšší péče by se u tohoto plemene měla věnovat očím a kloubům, kdy může mít špatné genetické dispozice. Častěji se u tohoto plemene objevuje epilepsie, ke které má australský ovčák sklony (záleží na genetickém fondu každého jedince). Péče o srst je minimální – stačí jednou týdně srst vykartáčovat. Důležité je poskytnout australskému psu dostatek pohybu i interaktivních her, aby se mohl dále rozvíjet.