Australská kelpie

Australská kelpie je pracovní pes, který je určen především pro hlídání stád ovcí.

FCI: Ovčáci a honáčtí psi
Velikost: střední plemena
Výška v kohoutku: 42 – 50 cm
Hmotnost v dospělosti: 20 – 30 kg
Věk: 11 – 12 let
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: velmi náročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: společník, pastevecký

Povaha

Australská kelpie je pes s velmi vyrovnanou povahou. Kelpie má vyjímečnou výdrž a obratnost. Je dostatečně rychlá, rohlivá a přitom poslušná. Vůči lidem není agresivní a hodí se i k dětem. Pro svou oddanost majiteli je také používána jako obranný pes.

Popis

Jedná se o středně velkého psa, který je statný, dobře osvalený a přizpůsobený pro dlouhý běh. Australská kelpie má dvojitou srst s hustou podsadou, vnější srst chrání před vlhkem a je rovná, tvrdá a přiléhající. Zbarvení srsti je černé, černotříslové, červenohnědé, světle žlutohnědé, čokoládově hnědé a kouřově modré.

Historie plemene

Australská kelpie vznikla zkřížením kolie s jinými pasteveckými psy v 19. století v Austrálii. Kelpie je pes s výbornými pracovními schopnostmi a vysokou odolností, která je nutná pro přežití v obtížných klimatických podmínkách Austrálie.

Základní péče

Australská kelpie má nevyčerpatelnou zásobu energie, a proto potřebuje aktivního pána, který jí zařídí dostatek pohybu a dlouhé procházky. Srst nevyžaduje zvláštní péči, jen je nutné ji občas vykartáčovat.