Anglický bulteriér

Anglický bulteriér je pro svůj mohutný vzhled znám jako „gladiátor mezi psy“.

FCI: Teriéři
Velikost: střední plemena
Výška v kohoutku: 34 – 35,5 cm
Hmotnost v dospělosti: 25 – 30 kg
Věk: 12 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: velmi náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník

Povaha

Anglický bulteriér je tvrdý pes, který ovšem není svou podstatou žádnou hrůzostrašnou „bestií“. Správně vedený a dobře vychovaný je bulteriér v pravém slova smyslu rodinný pes, který miluje a chrání děti. Návštěvníky ohlašuje štěkotem a pokud nemá důvod bránit svou rodinu nikdy na ně nezaútočí.

Popis

Jedná se o středně velkého psa s mimořádně svalnatým tělem a krátkým hřbetem. Význačným rysem je klabonosá hlava ve tvaru vejce. Jeho srst je krátká a nenáročná na úpravu. Zbarvení srstí bývá čistě bílé, bílé se znaky na hlavě, žíhané, červené, černě žíhané, srnčí a trojbarevné.

Historie plemene

Anglický bulteriér vznikl zkřížením dnes již neexistujích staroanglických teriérů s anglickými buldoky. Byl využíván na zápasy s ostatními psy a jinými zvířaty.

Základní péče

Srst anglického bulteriéra nevyžaduje zvláštní péči. Vzhledem k silné tělesné stavbě je nutností, aby pes spal na měkké podložce a zamezilo se tak vzniku otlačenim a odřených míst. Výchova psa by měla být zahájena co nejdříve, aby se předešlo rozvoji jeho vrozené paličatosti a svéhlavosti. Bulteriér vyžaduje dostatek pohybu.