Anatolský pastevecký pes

Anatolský pastevecký pes patří mezi rozené hlídače a ochranáře.

FCI: pinčové a knírači
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 70 – 80 cm
Hmotnost v dospělosti: 40 – 65 kg
Věk: 13 – 15 let
Náročnost na východu: náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: společník, pastevecký

Povaha

Anatolský pastevecký pes je vyrovnané povahy se sklony k dominantnosti. Je to rozený hlídač a své teritorium brání sebejistě. Cizího člověka do něj pustí, jen když jde s jeho pánem. Rozhoduje si sám, s kým se seznámí a koho bude ignorovat. Anatolský pastevecký pes je chytrý a rychle a dobře se učí.

Popis

Anatolský pastevecký pes je mohutný, robustní postavy s dobře vyvinutým svalstvem. Srst má hustou, krátkou a drsnou. Ocas je vysoko posazení a v klidném stavu zlehka ohnutý. Při vzrušení je oca zatočen vzhůru do kola a dotýká se zad.

Historie plemene

Plemena, ze kterých vzešel anatolský pastevecký pes, jsou stará až šest tisíc let. Toto plemeno bylo používáno k lovení lvů. Později se z lovce stával hlídač stád. Pastevci pečlivě vybírali, kdo se s kým spáří, tak vzniklo neagresivní a pracovité plemeno.

Základní péče

Anatolský pastevecký pes je náročný na výchovu a je potřeba na jeho výchově pravidelně pracovat již od štěněcího věku. Kromě kartáčování nevyžaduje žádnou speciální péči. Vyžaduje dostatek volného pohybu a není to tedy pes na doma.