Americký stafordšírský teriér

Americký stafordšírský teriér je vhodný k dětem i do bytu. Bývá občas tvrdohalvý, ale nikdy není agresivní a vyžaduje disciplínu.

FCI: Teriéři
Velikost: střední plemena
Výška v kohoutku: 43 - 48 cm
Hmotnost v dospělosti: 43 - 48 kg
Věk: 12 let
Náročnost na výchovu: velmi náročný náročný
Náročnost na pohyb: nenáročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, hlídací

Povaha

Jednás e o neúnavné a pracovité plemeno, které se snadno učí a je vstřícné. Je velice odolný, aktivní a dominantní, přesto je svému pánovi věrný a stává se dobrým hlídačem. Snadno se spřátelí s rodinou,je mírný a klidný, i když někdy tvdohlavý.

Popis

Americký stafordšírský teriér má podsaditou až zavalitou postavu. Uši má kráské, polo až úplně vztyčené. Typické jsou pro něj svalnaté plece a silné končetiny s velkými tlapami. Jeho srst je krátká a lesklá a zbarvení jednobarevné nebo skrvnité (nikdy by neměl být zcela bílí).

Historie plemene

V 19. století byli velice populární ve spojených státech psí zápasy, pro které byl původní anglický terirér vyšlechtěn na mohutnějšího amerického teriéra. Registraci FCI získlalo toto plemeno v roce 1972, u nás se dostal do podvědobí po revoluci v roce 1989.

Základní péče

Pro udržení zdravé srtsti je potřeba pravidelné kartáčování štětinatým kartáčem. Ovšem koupel provádějte jen v případě nezbytnosti. Plemeno je vhodné pro člověka, který již má zkusšenosti s výchovou psů. Potřebuje velkou fyzickou zátěž a především pevnou ruku ve výchově již od štěnete.