Americký pitbulteriér

Americký pitbulteriér je společenský pes, který je zcela oddaný své rodině a má rád každou návštěvu.

FCI: neuznaná plemena
Velikost: střední plemena
Výška v kohoutku: 45 – 55 cm
Hmotnost v dospělosti: 15 – 30 kg
Věk: 12 – 13 let
Náročnost na výchovu: velmi náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, hlídací

Povaha

Americký pitbulteriér je velmi kamarádské a vyrovnané povahy. Je odolný vůči fyzické a psychické zátěži a potřebuje být stále něčím zaměstnán. Při styku s jinými psi dává najevo svou nadřazenost, kterou má geneticky zakódovanou.

Popis

Americký pitbulteriér je středně velký pes s pevnou a atletickou postavou, který působí sebejistým a spolehlivým dojmem. Srst pitbulteriéra je krátká, lesklá a na dotyk tvrdá. Vyskytuje se v jakémkoliv zbarvení.

Historie plemene

V Anglii po hladomoru v roce 1845 nesměli chudí lidé vlastnit lovecké psy, ale potřebovali lovit a chránit svůj majetek před divokou zvěří. Proto začali cvičit menší teriéry a bojovnost jim dodávali při psích zápasech. V oblasti Bostnu farmáři potřebovali psi na ohlídání stád dobytka a také pro zápasy a tak je zde zkřížili s většími psy. Tak vznikl americký pitbulteriér.

Základní péče

Nejdůležitější součástí péče o pitbula je jeho výchova, které je potřeba se věnovat již od štěněcího věku. Je důležité vybudovat si u psa autoritu a hlavně si jí umět udržet. Jeho srst nepotřebuje žádnou speciální péči. Americký pitbulteriér potřebuje hodně pohybu. Miluje dlouhé procházky a různé psí sporty.