Americký bezsrstý teriér

Americký bezsrstý teriér je inteligentní, bystré a společenské plemeno, které se rádo podílí na jakékoli činnosti svého pána.

FCI: Neuznané plemeno
Velikost: malá plemena
Výška v kohoutku: 18 - 41 cm
Hmotnost v dospělosti: 3 - 7 kg
Věk: 14 - 16
Náročnost na výchovu: nenáročný
Náročnost na pohyb: nenáročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, lovecký pes

Povaha

Americký bezsrstý teriér byl původně lovecké plemeno a i dnes má dobře vyvinuté instinkty, ale bezsrstí psi se pro lov moc nehodí. Je to velmi energický pes a dobře se hodí pro různé psí sporty především agility, které miluje a díky své inteligenci se rychle učí. S cizími lidmi a dětmi vychází velmi dobře. K jiným psům i kočkám má také velmi vřelý vztah.

Popis

Tělo je o něco delší než vyšší. Záda jsou silná a rovná. Jakákoliv barva je přijatelná. Kůže je obvykle různobarevná, na podkladové barvě (bílé) jsou tečky a větší skvrny jiné barvy. Někteří jedinci jsou jednobarevní v různých barvách s možností hnědého nebo žíhaného pálení a dále s možností bílých znaků na náprsence, bříšku nebo tlapkách. U osrstěné varianty je srst krátká, hustá a lesklá.

Historie plemene

Vznik tohoto plemene, na rozdíl od jiných, můžeme přesně datovat. V roce 1972 se krysí teriérce, kterou vlastnili Willie a Erwin Scotovi, narodilo zcela holé štěňátko. Chovatele tato fenka natolik zaujala, že si ji nechali a právě ona se stala se zakladatelkou nového plemene. Z počátku se tito nazí teriéři řadili jako jejich bezsrstá varianta stále mezi Krysí teriéry, ale po usilovné práci byl tento teriér 1. ledna 2004 uznán jako samostatné plemeno "Americký bezsrstý terier". Stejně tak jak je tomu u čínských naháčů, dělí se dále na variantu holou a osrstěnou. Obě varianty jsou uznávané a na výstavách se posuzují odděleně.

Základní péče

Plemeno Amerického bezsrstého teriéra se rychle učí a proto je hodné na agility nebo zkoušky poslušnosti a i pro další sportovní aktivity. Teriéra bez srsti stačí občas vykoupat. V případě, že je kůže vysušená či šupinatá lze ji ošetřit krémem. Dále je třeba psa v létě chránit před slunečním zářením a v zimě proti chladu.