Americká akita

Americká akita je velice hrdý, přátelský a oddaný pes, který potřebuje být právoplatným členem domácnosti.

FCI: špicové
Velikost: velká plemena
Výška v kohoutku: 60 – 70 cm
Hmotnost v dospělosti: 35 – 50 kg
Věk: 11 – 13 let
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: náročný
Vhodné prostředí: jakékoliv
Využití psa: společník, canisterapie

Povaha

Americká akita je vysoce inteligentní pes, který se rychle učí. Patří mezi ostražité psi, kteří zbytečně neštěkají. Když vás probudí štěkot, stojí za to vstát z postele. Tito psi se vyznačují sociální dominantností a nesmlouvavě chrání své území.

Popis

Jedná se o velkého a robustního psa se širokou hlavou, na které je dobře patrná mělká rýha. Pokud je rozrušen, objeví se na čele i vrásky. Akita má patrovou srst s husou jemnou podsadou. Barva osrstění má mnoho variant, setkáváme se s červenou, bílou, žlutou, s maskou i bez.

Historie plemene

Americká akita je psí plemeno pocházející z horských oblastí největšího ostrova Japonska Honšú, z oblasti Akita. Podle této oblasti dostal také pes své pojmenování. Akity byly kříženy s plemeny tosa a mastif kvůli zvýšení mohutnosti a agresivity pro psí zápasy. Během 2. světové války byly akity používány jako kožešinová zvířata pro ošacení vojenských jednotek.

Základní péče

Srst americké akity není nijak náročná na péči. Vyžaduje pouze pravidelné kartáčování. Při výcviku je potřeba snažit psa motivovat. Je důležité zvykat akitu na další psy již od štěněte, jinak se může v dospělosti projevit nežádoucí agresivita.