Alpský jezevčíkovitý brakýř

Alpský jezevčíkovitý brakýř je horlivé, vytrvalé a energické plemeno.

FCI: Honiči a příbuzné typy
Velikost: střední plemena
Výška v kohoutku: 36 - 38 cm
Hmotnost v dospělosti: 15 kg
Věk: 11 - 13
Náročnost na výchovu: náročný
Náročnost na pohyb: velmi náročný
Vhodné prostředí: předměstí, venkov
Využití psa: společník, lovecký

Povaha

Alpský jezevčíkovitý brakýř je paličatý se sklonem k utíkání, ale i přesto se poměrně snadno učí. Má rád pohyb a všechnu práci která je mu zadána dělá s velkým nadšením a největším nasazením, proto je to stále velmi oblíbený honič nebo barvář. Má silně vyvinuté lovecké pudy a dobrý čich.

Popis

Tělo brakýře je dobře osvalené a dlouhé a působí robustním dojmem. Končetiny jsou silné a krátké. Má krátkou, hustou, hrubou a přiléhavou srst, která dobře izoluje a má většinou barvu hnědou, jelení červeň nebo černou se znaky.

Historie plemene

Brakýři, česky řečeno honiči, se používali k lovu již v dávné minulosti. Byl vyšlechtěn pro lov lišek a nahánění zvěře. Pro práci v norách se alpský jezevčíkovitý brakýř nehodí, je vhodný spíš pro práci jako honič. Jeho velkou předností je vysoké pracovní nasazení při jakýchkoli povětrnostních podmínkách. Alpský jezevčíkovitý brakýř byl k dnešní podobě vyšlechtěn v 19. století. Tehdy si tyto psy vyžádal na své výpravy do Turecka a Egypta korunní princ Rudolf Habsburský.

Základní péče

Srst alpského jezevčíkovitého brakýře nevyžaduje speciální péči. Bohatě postačí občas prokartáčovat, v období línání je třeba častěji. Toto plemeno potřebuje dostatečné množství pohybu.Nejvhodnější aktivitou je pro něj lovecké vedení, ale dá se bez problémů chovat jako rodinný pes. Při lovu bývá využíván na černou zvěř. Vůči nepříznivému počasí je odolný, ale celoroční pobyt venku není vhodný.